Zielone rękodzieło sposobem na życie

Zawsze powtarzam, że Zielona to nie tylko ekologia. To zielony styl życia – w tym zawiera się o wiele więcej, niż bycie eko. Sama zakochałam się w zielonym życiu i marzyłam, aby podzielić się nim z innymi. Jestem ogromnie dumna z Kobiet, które udało mi się tutaj zgromadzić. Jesteście dla mnie wsparciem, inspiracją i nadzieją, że świat z roku na rok będzie coraz bliższy naturze. Zdaję sobie sprawę, że życie w zgodzie z naturą oraz prowadzenie zielonego biznesu, bywa wyzwaniem. Chcę Wam pokazać, że to możliwe i pokazać, co przygotowałam dla Was w Jestem Zielona.

Od lat jestem rękodzielniczką i propagatorką zielonej strony życia. Moja przygoda z rękodziełem zaczęła się od świec sojowych i to w nich czuję się ekspertem od lat. Z czasem przyszły też mydła i kosmetyki naturalne. Zaczęłam prowadzić warsztaty stacjonarne i tworzyć Pracownię Boruja. Ostatnio do świec sojowych dołączyły świece z wosku pszczelego – to dopiero wyższy poziom tworzenia świec!
Gdy zaczynałam kilkanaście lat temu, polski rynek rękodzielniczy online prawie nie istniał. Wyszukiwałam informacje na zagranicznych forach. Oglądałam setki godzin filmików po angielsku. Szukałam inspiracji w prasie i na blogach.
Moja rękodzielnicza droga była dosyć wyboista, pełna testów, nieudanych prób i eksperymentów, godzin główkowania i szukania najlepszych receptur. Na szczęście wyciągnęłam z tego wnioski i wszystkie zawarłam w swoich kursach. Już nie musisz przeczesywać internetu i książek w poszukiwaniu sprawdzonych instrukcji. 🙂

zielone rękodzieło

Zielone kursy dadzą Ci pakiet użytecznych instrukcji, które możesz wykorzystać nawet bez specjalistycznego sprzętu

Każdy z kursów jest stworzony tak, aby pokazać Ci krok po kroku każdy etap tworzenia. Często zanim zrobimy np. świecę, ważne jest, aby zapoznać się z BHP i przygotować materiały, takie jak knot czy płatki kwiatów do ozdabiania. Swoje świece robiłam bez specjalnego topielnika czy dedykowanego termometru. Korzystałam z tego, co mam w domu i wybierałam przyrządy, których mogę użyć wielokrotnie, tak aby zminimalizować odpady.

Z czasem rękodzieło stało się bardzo ważną częścią mojego życia. Marzenie o byciu “Panią Dyrektor” w warszawskiej korporacji zeszło na dalszy plan, a ja poczułam, że dzięki topieniu wosku, mieszaniu składników i obdarowywaniu bliskich swoimi kosmetykami i świecami, w końcu mogę odetchnąć pełną piersią. To było moje lekarstwo na pęd, stres, a później również zmagania z chorobą i lockdowny.
Prowadzenie warsztatów i kontakt z Kobietami, które miały podobne zainteresowania i światopogląd, dawało mi ogrom satysfakcji i ładowało moje baterie. Oczywiście przygody z warsztatami były równie barwne co eksperymenty przy tworzeniu świec i mydeł – popełniłam niejeden błąd, strzeliłam kilka gaf, najadłam się stresu, wychodziłam ze swojej strefy komfortu. Ale czułam, że to moja działka, a nowe uczestniczki przychodzące z polecenia tylko mnie w tym umacniały.

zielone rękodzieło

Na początku testowałam tematykę warsztatów, organizując przeróżne spotkania. Miałam przyjemność prowadzić warsztaty z tworzenia świec i mydła, a także z wikliniarstwa, ceramiki, renowacji mebli, makramy, szycia toreb zero waste czy malowania kreatywnego i mydełek glicerynowych dla dzieci. Nie zabrakło również śniadań olenderskich w olenderskiej chacie!
Po przetestowaniu różnych form już wiem, co działa, a co nie, jeśli chodzi o organizację. Wiem, gdzie szukać chętnych i jakie miejsce wybierać. Jakie materiały kupować, a które odpuścić. Sprawdziłam, co powoduje efekt wow! i pozostawia niesamowite wspomnienia w pamięci uczestników, którzy chętnie wracają. Całe know how zawarłam w kursie Jak prowadzić warsztaty.

zielone rękodzieło

Dzięki wiedzy merytorycznej z zakresu prawa, strategii i marketingu, możesz wyjść ze swoim rękodziełem do świata

Kiedy prowadzenie warsztatów w mojej okolicy oraz tworzenie rękodzieła w zaciszu domowym przestało mi wystarczać, postanowiłam pójść o krok dalej i wyjść z Zieloną na scenę ogólnopolską. Chciałam pokazywać innym, że zielone rękodzieło jest lekarstwem dla ludzi i naszej planety. Chciałam wspierać tych, którzy nie wiedzieli, od czego zacząć sprzedawanie swoich wyrobów. Chciałam inspirować Kobiety, które tęskniły za twórczym spędzaniem czasu, ale bały się porzucić stabilną pracę etatową.

Chciałam i przez wiele lat działałam w pojedynkę. Pisałam bloga, nagrywałam podcast, organizowałam warsztaty, tworzyłam kursy. Wszystko szło całkiem nieźle, ale niestety to było zupełnie ponad moje siły. Dobrnęłam do punktu, w którym czułam, że Zielona potrzebuje wsparcia. Zdecydowałam się na stworzenie Zielonego Zespołu i to był prawdziwy strzał w dziesiątkę. Uczyłam się (i nadal się uczę!) delegować zadania i słuchać rad osób, które lepiej niż ja znają się na grafice, programowaniu, strategii i marketingu. Dzięki temu Zielona rozpostarła skrzydła i czuję, że dopiero się rozpędza!

zielone rękodzieło

Zielone Rozmowy – od rękodzielników dla rękodzielników

Jako doświadczony rękodzielnik wiem, jak ważne jest wspieranie innych rękodzielników. Na swojej zielonej ścieżce poznałam wiele wspaniałych rękodzielniczek i rękodzielników, a także specjalistów z branży online w duchu bliskości z naturą. W ramach wspierania rękodzielników stworzyłam serię wywiadów, które przybliżają istotne kwestie, takie jak dofinansowania, strategie sprzedażowe oraz marketing, w sposób przystępny i merytoryczny.

Zielone Rozmowy – z kim rozmawiałam?

  • Zielone rękodzieło – po co Ci strategia?Małgorzata Sowa tłumaczy czym jest strategia w branży rękodzielniczej i jak do niej podejść, by nam służyła. Okazuje się, że nie trzeba być korporacją, by stosować strategie biznesowe i osiągać świetne wyniki w swojej niszy.
  • Jak uzyskać dofinansowanie z PUP?Monika Ogórek odpowiada na najczęściej zadawane pytania w temacie dofinansowania z Powiatowego Urzędu Pracy. Ta rozmowa jest pełna praktycznych informacji dla każdego, kto potrzebuje wsparcia finansowego na start swojej działalności.
  • O marketingu z miłością.Dagmara Kokoszka-Lasota zaprasza nas do świata skutecznego, ale zgodnego z wewnętrznym kompasem moralnym, marketingu rękodzielnika. Bez wciskania, bez oklepanych formułek. Dagmara podpowiada, gdzie i jak najlepiej się reklamować.

Jeżeli interesuje Cię zielony styl życia i lubisz wywiady, to zapraszam Cię do odwiedzenia mojego kanału na YouTubie, gdzie publikuję Rozmowy Zielonej. Miałam przyjemność rozmawiać z wieloma ekspertami z branży rękodzielniczej, ekologicznej i biznesu online, więc gwarantuję, że zyskasz ogrom użytecznej wiedzy.

świece tabliczki sojowe kurs

Zielony Mastermind – Twoja pasja może być Twoją pracą

Ukoronowaniem mojej ścieżki jako Zielona jest stworzenie Zielonego Mastermindu. Dlaczego ukoronowaniem? Bo to dla mnie połączenie najbliższych mi aspektów, które towarzyszyły mi przez lata i finalnie znalazłam formę, która stoi na przecięciu ich wszystkich.

Zielony Mastermind to:

  • Wiedza o rękodziele i zielonym stylu życia,
  • Biznesowe know how, które pozwala zarabiać na pasji,
  • Niesamowita magia kobiecego kręgu wsparcia.

Innymi słowy, mastermind to esencja mojego doświadczenia, wiedzy i pasji w jednym. Uwielbiam wspierać innych, a w szczególności Kobiety, którym blisko do życia w zgodnie z naturą. Sama jestem taką kobietą i dobrze wiem, że takie życie bywa niełatwe, ale zdecydowanie jest warte wysiłku i cierpliwości. Nagradza ogromnie! A poza tym – oczywiście kocham rękodzieło. W biznesie siedzę od lat i wiem, że można go tak ułożyć pod siebie, aby był wspierający i zapewniający byt. Lubię pokazywać innym, że można. Poszerzanie horyzontów swoich i innych to mój cel. Mastermind to idealna forma spotkań, aby to osiągnąć.

Miłego zielonego dnia
Pozdrawiam, Agnieszka Zdunek
zielone rękodzieło
zielone rękodzieło
zielone rękodzieło

polecane artykuły

Jak uprawiać zioła na balkonie

Jak uprawiać zioła na balkonie

Uprawa ziół na balkonie to sposób na pyszne kuchenne dodatki i spokojną głowę! Ciesz się pięknem roślin, jedz zdrowo i smacznie, twórz naturalne kosmetyki, zrelaksuj się.

O marketingu z miłością

O marketingu z miłością

Do rozmowy o marketingu dla rękodzielników zaprosiłam prawdziwą znawczynię tematu. Podejście Dagmary Kokoszka-Lasota jest zbliżone do mojego – obie stawiamy na tworzenie biznesu na własnych zasadach, w zgodzie ze sobą.

dołącz do zielonej społeczności

Podcast

Posłuchaj podcastu
Jest Zielono w dowolnym momencie.

Youtube

Jeśli wolisz słuchać
i oglądać

Instagram

Jeśli chcesz być
na bieżąco.

Facebook

Jeśli chcesz
nie tylko oglądać,
ale i porozmawiać.

0
jestemzielona.pl