Ogród na balkonie – praktyczne warsztaty

Na pewno zdarzyło Ci się kupić pięknie wyglądającą, soczyście zieloną bazylię, kolendrę lub pietruszkę w jednym z popularnych marketów. Wierzyłaś, że sadzonka będzie praktyczniejsza od ciętych ziół, bo przecież wystarczy podlewać i cieszyć się świeżymi dodatkami przez długie tygodnie… A potem klops! Sadzonka szybko marnieje, prawda? Problem ten dotyczy niemalże wszystkich sadzonek z marketów, które mają pięknie wyglądać i zachęcać do kupna, ale sposób ich nasadzenia uniemożliwia im dłuższe przeżycie. Na szczęście zioła z marketu można z łatwością uratować i cieszyć się nimi dłużej. Przeczytaj!

Z czego wynika tak krótka żywotność sadzonek? Jest to najczęściej spowodowane zbyt dużym nagromadzeniem pojedynczych roślin w jednej doniczce. Często są to dziesiątki osobnych roślinek, które stłoczone, splątane korzeniami, tracą możliwość prawidłowego rozrostu. W momencie zakupu wyglądają gęsto i zachęcająco, ale tak naprawdę taki układ jest dla nich zabójczy. W ramach praktycznych warsztatów z Olą z sieję&sadzę dowiesz się, jak rozsadzać zioła na przykładzie marketowej bazylii.

Czego dowiesz się z warsztatu:

 • z czego wynika krótka żywotność ziół z marketu,
 • jaka jest różnica między sadzonką a rośliną z marketu,
 • do jakiej wielkości dorastają zioła i jak to się ma do miejsca w doniczce,
 • ile nasion potrzebujemy do wyhodowania zioła na balkon,
 • jakie materiały i narzędzia są niezbędne do rozsadzania ziół z marketu,
 • jak poprawnie przygotować roślinę z marketu do rozsadzenia,
 • ile sadzonek może być posadzonych do nowej doniczki,
 • które sadzonki wybrać do przesadzenia i co zrobić z pozostałymi,
 • jak przygotować doniczkę produkcyjną do posadzenia,
 • w jakich proporcjach wymieszać perlit z ziemią, by była poprawnie rozluźniona,
 • do czego użyć keramzytu, tj. spieczonej gliny,
 • o chwytaniu i przenoszeniu sadzonek w bezpieczny sposób,
 • o prawidłowym nawadnianiu przesadzonych sadzonek ziół,
 • jak podcinać sadzonkę, by rozwijała się bujnie.
Workbook Doniczkowy Zielnik

Uprawa ziół to świetny pomysł na pierwsze kroki w ogrodnictwie miejskim. Wykorzystaj swój balkon i/lub parapet, zapełniając go pięknymi sadzonkami. Ciesz się aromatycznym zapachem i pięknym wyglądem. Wykorzystuj zioła w kuchni i kosmetyce. Nie masz pomysłu, jak to zrobić? Polecam Ci przepis na mydło tymiankowo-rozmarynowe, który może stanowić inspirację do tworzenia własnych ziołowych kosmetyków. A jeśli marzy Ci bujny ogród nie tylko z sadzonek marketowych, zajrzyj koniecznie do Oli z Sieję i Sadzę, gdzie znajdziesz wszystkie potrzebne informacje dotyczące wysiewania ziół i hodowli w warunkach mieszkaniowych. Nie tylko niezbędna teoria, ale również praktyczne tabele i instrukcje, które pomogą Ci przejść cały proces od zakupu materiałów i wyboru ziół do przesadzania i pielęgnacji. Ciesz się pięknymi ziołami przez cały rok!

Miłego zielonego dnia
Pozdrawiam, Agnieszka Zdunek

Jeśli zainteresował Cię ten wpis, zapraszam do innych wpisów dotyczących uprawy roślin:

ogród na balkonie
ogród na balkonie
ogród na balkonie

polecane artykuły

Jak uprawiać zioła na balkonie

Jak uprawiać zioła na balkonie

Uprawa ziół na balkonie to sposób na pyszne kuchenne dodatki i spokojną głowę! Ciesz się pięknem roślin, jedz zdrowo i smacznie, twórz naturalne kosmetyki, zrelaksuj się.

Zielone rękodzieło sposobem na życie

Zielone rękodzieło sposobem na życie

Zielona to nie tylko ekologia. To zielony styl życia – w tym zawiera się o wiele więcej, niż bycie eko czy zielone rękodzieło. Jestem ogromnie dumna z Kobiet, które udało mi się tutaj zgromadzić. i z którmi tworzę Zieloną społeczność.

O marketingu z miłością

O marketingu z miłością

Do rozmowy o marketingu dla rękodzielników zaprosiłam prawdziwą znawczynię tematu. Podejście Dagmary Kokoszka-Lasota jest zbliżone do mojego – obie stawiamy na tworzenie biznesu na własnych zasadach, w zgodzie ze sobą.

dołącz do zielonej społeczności

Podcast

Posłuchaj podcastu
Jest Zielono w dowolnym momencie.

Youtube

Jeśli wolisz słuchać
i oglądać

Instagram

Jeśli chcesz być
na bieżąco.

Facebook

Jeśli chcesz
nie tylko oglądać,
ale i porozmawiać.

0
jestemzielona.pl