fbpx

Prowadzę sporo różnych warsztatów dla dzieci. Z nauki segregowania śmieci, tworzenia własnych doniczek z recyclingu, ogrodniczych itp. Największe zainteresowanie budzą jednak warsztaty dla dzieci z mydełek glicerynowych. Niezwykle kolorowe, absolutnie pachnące i wywołujące efekt WOW u dzieci i rodziców. warsztaty dla dzieci z mydeł glicerynowych

Często rodzice pytają się jak zrobić samodzielnie takie warsztaty w szkole, ten temat pojawia się również na różnych grupach mydlarskich np. Piana Mydlana czy Mydła i Mazidła. Sam proces tworzenia mydełek glicerynowych jest bardzo prosty, troszkę trudniej przygotować się do prowadzenia warsztatów, tak żeby były bezpieczne! dla dzieci i jak najmniej stresujące dla prowadzących. Przygotowałam więc praktyczny poradnik prowadzenia warsztatów z mydełek glicerynowych, który oparłam na moich doświadczeniach – każdy z Was może wziąć sobie z niego tyle ile potrzebuje 🙂 warsztaty dla dzieci z mydeł glicerynowych

Optymalny wiek dzieci to 5 do 12 lat. Ilość na 1 osobę prowadzącą zależy od Waszej wytrzymałości psychicznej 🙂 i fizycznej. warsztaty dla dzieci z mydeł glicerynowych

 

Lista potrzebnych rzeczy

1. Lista potrzebnych rzeczy warsztaty dla dzieci z mydeł glicerynowych

To nie powtórzenie 🙂 Potrzebujecie listę rzeczy, która Wam będzie potrzebna. Zastanówcie się ile jest dzieci, czy macie kogoś do pomocy, gdzie będą odbywały się warsztaty. Na tej podstawie stworzycie szczegółową listę dotyczącą ilości bazy glicerynowej, pojemników, foremek itp. Upewnijcie się czy miejsce, w którym będziecie prowadzić warsztaty ma dostęp do prądu.

2. Baza glicerynowa warsztaty dla dzieci z mydeł glicerynowych

Gotową bazę glicerynową kupicie praktycznie wszędzie w Internecie. Ja korzystam z kilku sprawdzonych źródeł: EcofloresEcospa lub Kraina Mydełek. Wybierzcie przeźroczystą (krystaliczną, transparentną). Na 30 mydełek wystarcza mi 1,5 kilo gliceryny (1 kilo masy właściwej i pół kilo na kolorowe glicerynki).

3. Sprzęt do rozpuszczenia bazy glicerynowej

Przetestowałam kuchenkę elektryczną, wolnowar i mikrofalówkę.

Przy kuchence elektrycznej wymagana jest kąpiel wodna czyli na płycie garnek z wodą a w nim pojemnik z bazą glicerynową. Rozwiązanie dosyć niewygodne i niebezpieczne z uwagi na bardzo gorącą i pryskającą wszędzie wodę z głównego garnka. Przy kilkunastu dzieciach może dojść do wypadku. Jeżeli jednak będziecie wykorzystywać kuchenkę, weźcie ze sobą zapas wody w butli 5 litrowej.

Wolnowar – nie ma niebezpieczeństwa oparzenia się gorącą wodą ale gliceryna rozpuszcza się bardzo, bardzo długo. W moim wolnowarze mieści się 2 kg gliceryny i całkowite jej rozpuszczenie zajmuje około 3 godziny!!! Stopniowe dodawanie gliceryny też się nie sprawdza. Dodatkowo, po zakończonych zajęciach masa bardzo długo stygnie. Nie polecam ze względu na czas rozpuszczania i stygnięcia.

Mikrofalówka jest tu najlepszym rozwiązaniem. Przy 75% mocy kubek gliceryny rozpuszcza się w ciągu 30 – 45 sekund. Uważajcie tylko, żeby gliceryny nie przegrzać bo stanie się brązowa. Czas rozpuszczania dostosujcie do mocy Waszego sprzętu.

4. Przedłużacz warsztaty dla dzieci z mydeł glicerynowych

Potrzebny przy mikrofalówce. Zawsze pakuję dwa na wypadek, gdyby temu pierwszemu akurat coś się miało stać 🙂

5. Pojemnik do rozpuszczania i nalewania gliceryny

Z grubszego plastiku, z uchwytem i dziubkiem. Pojemnik przetestujcie w domu – czy sam się nie rozpuszcza, czy wygodnie wyjmuje się go z mikrofalówki, czy łatwo się z niego przelewa masę do foremek. Jeżeli stosujecie kąpiel wodną lub wolnowar, weźcie dodatkowo chochlę do przelewania z podstawowego pojemnika do tego, z którego będziecie nalewać dzieciom bazę. Strasznie niewygodne i marnuje się sporo gliceryny.

6. Foremki silikonowe warsztaty dla dzieci z mydeł glicerynowych

W najróżniejszych kształtach i kolorach. Kolory nie mają tu żadnego znaczenia ale duża ilość kolorowych foremek wywołuje oczopląsy u dzieci 😛 i po prostu dobrze wygląda. Znaczenie ma natomiast materiał, z którego wykonane są foremki. Można oczywiście użyć twardych, plastikowych foremek (ba, nawet w opakowaniu po mleku zrobicie) ale z silikonu mydła wyciąga się prościej i bez odkształceń. Wielkość foremek powinna być zbliżona do siebie, żeby żadne dziecko nie było pokrzywdzone.

7. Kolorowe glicerynki warsztaty dla dzieci z mydeł glicerynowych

Bardzo przydatne, ułatwiające warsztaty i tworzące kolejny efekt „wow”. Będziecie do nich potrzebować barwników do mydeł glicerynowych, które można kupić razem z bazą glicerynową. W ostateczności możecie użyć barwników spożywczych ale podczas używania mydełek oddają swój kolor i trochę brudzą ręce (kolor jednak szybko schodzi). O tym jak je wykonać piszę niżej.

8. Susz kwiatów lub ziół warsztaty dla dzieci z mydeł glicerynowych

Nie są niezbędne ale razem z kolorowymi glicerynkami dają pole do popisu dla kreatywności. Poza tym mydełko dla Mamy z zatopionym kwiatkiem to naprawdę ładny prezent 🙂 Jeżeli nie zbieracie latem kwiatów i ziół do zasuszenia (co bardzo polecam), susz zielarski możecie kupić w sklepach zielarskich lub ze zdrową żywnością. Niestety nie są to wtedy całe kwiaty lub gałązki.

9. Olejki zapachowe warsztaty dla dzieci z mydeł glicerynowych

Zawsze naturalne olejki eteryczne będą lepsze od syntetycznych aromatów kosmetycznych. Jednak te drugie mają wielką zaletę – są tańsze i kiedy pół buteleczki zapachu samo się wyleje (bo to on, proszę Pani) 🙂 , nie ma aż takiej tragedii. Poza tym aromaty kosmetyczne są dopuszczone do kontaktu z ciałem więc można ze spokojem ich używać. Taka moja rekomendacja: dajcie dzieciom zapachy, które znają lub o nich słyszały – lawenda, róża, cynamon itp. Na dorosłych zapach białego piżma czy czarnego kardamonu robi wrażenie, dzieci nawet nie dotkną tej butelki.  Upewnijcie się również czy buteleczki mają kroplomierz.

10. Talerzyki warsztaty dla dzieci z mydeł glicerynowych

Małe talerzyki lub półmiski, do których wsypiecie kolorowe glicerynki czy susz kwiatowy.

11. Ręczniki papierowe, obrus papierowy na stół

Do utrzymania porządku i łatwiejszego sprzątania. Używajcie proszę obrusów papierowych zamiast folii – papier można zrecyclingować a plastik przeżyje Was i Wasze dzieci. Poza tym trochę niespójny jest przekaz „zrobimy dzisiaj naturalne, ekologiczne mydełka ale użyjemy do tego 3 metrów plastiku” 🙁

12. Torebki do pakowania gotowych mydełek

Mydła glicerynowe powinno się przechowywać w torebkach plastikowych bo zaczynają się „pocić” czyli na ich powierzchni skrapla się woda. Ja jednak gotowe mydełka pakuję w papierowe torebki.  U mnie na warsztatach plastiku po prostu nie ma, a poza tym wszystkie dzieci używają swoich mydełek już tego samego dnia (wiele, wiele rozmów z rodzicami mi to potwierdziło 🙂 ). Jeżeli nie macie torebek, użyjcie chusteczek papierowych obwiązanych sznureczkiem konopnym dla ozdoby.

13. Taca, długopis i naklejki

O tym niżej. Bardzo przydatny zestaw zwłaszcza przy rotującej ilości dzieci.

14. Worek na śmieci powarsztatowe

Żeby było jasne 🙂 Za worek na śmieci uważam dużą, papierową torbę lub wielorazową torbę na zakupy. Do pierwszej wkładam wykorzystane ręczniki i obrusy papierowe, do drugiej brudne foremki silikonowe i naczynia.

 

Przygotowanie przed warsztatami

Odważcie ¾ masy glicerynowej i pokrójcie ją w kosteczki. Nie trzeba będzie kroić bazy na warsztatach a mniejsze kawałki szybciej się topią.

Pozostałą ¼ masy podzielcie na tyle części ile chcecie mieć kolorów małych glicerynek. Każdą część należy rozpuścić i dodać do niej barwnika a następnie wlać do malutkich foremek. U mnie największym powodzeniem cieszą się kolory czerwony, zielony, niebieski. Fioletowy i pomarańczowy są rzadziej wybierane 🙂 Nie sprawdzają się również różnokolorowe glicerynki – dzieci wybierają proste rozwiązania 🙂

Stygnięcie masy glicerynowej to około 30 min. W tym czasie dzieci myją ręce lub zajmują się innymi zabawami. Nie pilnują swoich dzieł 😛 Zastanówcie się w jaki sposób będziecie oznaczać mydła czekające na wystygnięcie. Bardzo dobrze sprawdza się taca z przyklejonymi literkami lub liczkami. Dzieci oddają mi swoje mydło, ja umieszczam je na tacy na konkretnej literce a dziecku daję naklejkę z taką samą literką. Rozwiązuje się problem „czyje jest to mydełko w zielonym żółwiu obok pomarańczowego serca” 😛 Ten sam sposób możecie wykorzystać jeżeli dzieci robią mydełka w przedszkolu czy szkole a odbiór jest następnego dnia.

warsztaty dla dzieci z mydeł glicerynowych

 warsztaty dla dzieci z mydeł glicerynowych

Prowadzenie warsztatów

W zależności od tego ile dzieci jednocześnie będzie uczestniczyło w warsztatach, zaplanuj jedną lub więcej „stacji”. Przez stację rozumiem łatwy dostęp dzieci do foremek i miseczek z kolorowymi glicerynkami i suszem, tak żeby nie musiały przepychać się jedno przez drugie. Przykładowo jedną stację robię na 5 dzieci. Czyli przy warsztatach dla 15 dzieci mam tych stacji trzy. Łatwo sobie teraz policzyć ilość potrzebnych przyborów. Np. 3 kolory glicerynek i 3 rodzaje suszu to jedna stacja, dla 15 dzieciaczków potrzebuję 18 miseczek (3+3 = 6 x 3 = 18). Oprócz tego w każdej stacji powinny znajdować buteleczki z zapachami i foremki (kilka sztuk więcej niż dzieci)

Każde dziecko bierze foremkę, do niej wkłada 4 lub 5 małych kolorowych glicerynek, dosypuje suszu i dodaje zapachu. Ilość kolorowych glicerynek dopasujecie do wielkości Waszych foremek i wielkości glicerynek. Ilość suszu to pół łyżeczki inaczej baza będzie zasychać wolniej, a susz podczas używania  będzie niemiłosiernie drapać (chyba, że ktoś chce mieć mydło peelingujące 🙂 ). Zapach to sprawa indywidualna, dla uproszenia mówię dzieciom, że nie więcej niż 5 kropelek na mydełko.

Kiedy dzieci mają już skończone swoje mydełka oddają je osobie dorosłej, a ta zalewa je gorącą masą glicerynową. Dzieci nie dotykają gorącej masy!!! Przypomnę tu patent na tacę z literkami i naklejki.

Po 30 minutach mydełka są gotowe do odbioru. Jak widzicie przy warsztatach z mydełek glicerynowych więcej czasu zajmuje przygotowanie niż same prowadzenie warsztatów.

 

TUTAJ możesz pobrać checklistę pomocną przy przygotowywaniu warsztatów z mydełek glicerynowych.

Bawcie się dobrze i dajcie znać jak Wam poszło 🙂

Pozdrawiam,

Agnieszka

Newsletter
JESZCZE NIE WYCHODŹ :) Zapisz się na newsletter “Jestem zielona” i jako pierwsza otrzymuj informacje o terminach warsztatów kosmetycznych i mydlarskich, najnowszych odcinkach podcastu Jest Zielono oraz proste przepisy na naturalne kosmetyki.
Dziękuję za zapisanie się na mój newsletter. Został jeszcze jeden krok, potwierdź proszę swój adres e-mail. Szczegóły znajdziesz w przesłanej wiadomości.
Podanie swoich danych jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie ich w celu otrzy­my­wa­nia new­slet­tera oraz informacji handlowych o blogowych produktach, np. warsztatach.
Don't miss out. Subscribe today.
×
×
WordPress Popup
Podanie swoich danych jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie ich w celu otrzy­my­wa­nia new­slet­tera oraz informacji handlowych o blogowych produktach, np. warsztatach.
Don't miss out. Subscribe today.
×
×
WordPress Popup

Pin It on Pinterest

Share This