Kąpiel z białymi kwiatami czarnego bzu

W maju i czerwcu czarny bez kwitnie na całego, a jego kwiaty mają bardzo szerokie zastosowanie. Poza kulinarnymi wyczynami w postaci herbat, soków, lemoniad i wina (przeczytaj tutaj), kwiaty czarnego bzu są idealne do stworzenia kosmetycznych cudów.
Kwiaty bzu łagodzą podrażnienia i stany zapalne, doskonale oczyszczają skórę i pobudzają jej ukrwienie, działają przeciwutleniająco i regenerująco oraz poprawiają elastyczność skóry.

Kąpiel z białymi kwiatami czarnego bzu

Kąpiel z białymi kwiatami czarnego bzu – czego potrzebujesz?

  • 2 garście kwiatów czarnego bzu
  • woreczek płócienny lub bawełniany

Pamiętaj, aby zbierać kwiaty bzu w miejscach oddalonych od dużych ruchliwych dróg oraz miejskich zanieczyszczeń. Staraj się zrywać pojedyncze kwiatostany, a nie całe gałęzie, tak aby jak najmniej uszkodzić krzew. Zostaw coś dla pszczół i innych amatorów kwietnego aromatu 🙂

Kąpiel z białymi kwiatami czarnego bzu – jak zrobić?

Kwiaty umieść w woreczku i wrzucić do wanny z ciepłą (nie gorącą) wodą. Gotowe. Proste? Pewnie, że proste.

Inna wersja takiej kąpieli to zalanie kilkunastu kwiatów litrem wody, gotowanie przez 10 minut, odcedzenie i wlanie wody do wanny. Do wyboru. Taka kąpiel wspomaga krążenie, więc z połączeniu z masażem jest idealnym sposobem na cellulit.

Jeśli jesteś zainteresowana wykorzystaniem kwiatów bzu w rutynie pielęgnacyjnej, zajrzyj do mojego wpisu, gdzie podaję także inne przepisy na kosmetyki i zabiegi z bzem!

Kąpiel z białymi kwiatami czarnego bzu
Kąpiel z białymi kwiatami czarnego bzu
Kąpiel z białymi kwiatami czarnego bzu

Kwiaty bzu – jak suszyć i przechowywać?

Jeśli chcesz zebrać kwiaty bzu w większej ilości i wykorzystywać je przez cały rok, jest na to prosty sposób – suszenie! Aby wysuszyć kwiaty, oddziel je od szypułek i rozłóż na tacce. Możesz je położyć na papierze, bawełnianej szmatce lub innym naturalnym materiale. Unikaj ręczników papierowych, płatki mogą się do nich kleić.
Susz w miejscu przewiewnym, pozbawionym wilgoci (nie polecam kuchni), np. na balkonie. Codziennie przesypuj płatki między palcami, potrząsaj tacką. Gdy uznasz, że płatki są całkowicie suche, poczekaj jeszcze tydzień dla pewności, a następnie przesyp je do wyparzonego, suchego słoika lub woreczka bawełnianego.
Jeśli spóźniłaś się na zbiory, kwiat czarnego bzu znajdziesz w zielarni (nie drogerii!).

Owocnego relaksu w kwietnej kąpieli!

Miłego zielonego dnia
Pozdrawiam, Agnieszka Zdunek
Jeśli zainteresował Cię ten wpis, zapraszam do innych wpisów dotyczących wykorzystywania surowców roślinnych w kuchni:

polecane artykuły

Jak uprawiać zioła na balkonie

Jak uprawiać zioła na balkonie

Uprawa ziół na balkonie to sposób na pyszne kuchenne dodatki i spokojną głowę! Ciesz się pięknem roślin, jedz zdrowo i smacznie, twórz naturalne kosmetyki, zrelaksuj się.

Zielone rękodzieło sposobem na życie

Zielone rękodzieło sposobem na życie

Zielona to nie tylko ekologia. To zielony styl życia – w tym zawiera się o wiele więcej, niż bycie eko czy zielone rękodzieło. Jestem ogromnie dumna z Kobiet, które udało mi się tutaj zgromadzić. i z którmi tworzę Zieloną społeczność.

dołącz do zielonej społeczności

Podcast

Posłuchaj podcastu
Jest Zielono w dowolnym momencie.

Youtube

Jeśli wolisz słuchać
i oglądać

Instagram

Jeśli chcesz być
na bieżąco.

Facebook

Jeśli chcesz
nie tylko oglądać,
ale i porozmawiać.

0
jestemzielona.pl