Przepisy na kosmetyki z róży

Instynktownie łączymy róże z pojęciami piękna i miłości. Patrząc na ten ikoniczny kwiat odczuwamy radość i wzruszenie. Jednak róża nie jest tylko do patrzenia, posiada również właściwości kosmetyczne, które potrafią czynić cuda na naszej skórze. Poznaj kosmetyki z róży, które zrobisz w domu.

W jednym z najwcześniejszych zastosowań kwiatu starożytni Grecy i Rzymianie używali płatków róży do perfumowania kąpieli oraz zdobili podłogi swoich komnat ich płatkami. Wykorzystywali również różę do leczenia schorzeń skóry, a na jej bazie przyrządzali lekarstwa. Różany olejek eteryczny ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe, dzięki czemu idealnie nadaje się do miejscowego leczenia wielu schorzeń, w tym otarć, oparzeń i stanów skóry. Był i jest także stosowany w celu złagodzenia bólów gardła, gorączki i kaszlu.

Dlaczego kosmetyki z róży są takie dobre? Jakie cechy posiada róża, by mówić o niej „królowa kwiatów”?

  1. Antybakteryjne: Olejki eteryczne róży posiadają właściwości przeciwbakteryjne i pomagają w leczeniu trądziku i skóry trądzikowej. W połączeniu z jej właściwościami oczyszczającymi, róża jest idealnym składnikiem żelów i płynów do mycia twarzy.
  2. Przeciwutleniające: Róża zawiera duże ilości witaminy C więc jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Ta ważna witamina chroni komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Dlatego róża stała się składnikiem wielu (również moich) kremów dla cery dojrzałej.
  3. Przeciwzapalne: Olejek różany pomaga zregenerować się opuchniętej i zaczerwienionej skórze, a posiadając przy tym właściwości uspokajające – łagodzi egzemę czy wysypki alergiczne.
  4. Nawilżające: naturalne oleje znajdujące się w róży pomagają zamykać wilgoć w skórze, utrzymując uczucie wygładzenia skóry. Róża jest szczególnie korzystna dla osób z wrażliwą skórą, ponieważ cukry znajdujące się w płatkach sprawiają, że skóra jest ukojona.
  5. Relaksujące: Dzięki swoim olejkom eterycznym, róża jest stosowana w aromaterapii działając uspokajająco i antystresowo. Płatki róży stanowią podstawę medycyny ajurwedyjskiej do odtruwania i uspokojenia.
  6. Tonujące: jako naturalny środek ściągający, ocet różany w połączeniu z wodą różaną pomaga zamknąć pory i przywrócić elastyczność skóry. W przeciwieństwie do konwencjonalnych tonerów na bazie alkoholu, powoduje, że skóra staje się gładka, a nie przesuszona.
kosmetyki z róży

Kosmetyki z róży – poznaj sprawdzone przepisy

Nawilżająca różano – jogurtowa maseczka do twarzy

  1. Garść płatków róży wymieszaj z dwiema łyżeczkami naturalnego jogurtu.
  2. Jeżeli mikstura jest za gęsta, dodaj więcej jogurtu lub wody.
  3. Możesz dodać łyżeczkę miodu, maseczka będzie jeszcze lepsza.
  4. Nałóż na twarz i potrzymaj przez pół godziny.
  5. Zmyj letnią wodą.

Kojąca miodowo- różana maseczka do twarzy

  1. 10 płatków róży mocz w 3-4 łyżkach wody mineralnej przez 3 godziny.
  2. Następnie utrzyj je na miękką masę (widelec wystarczy, płatki będą już bardzo miękkie).
  3. Dodaj 2 łyżeczki miodu i dobrze wymieszaj.
  4. Pozostaw na twarzy przez pół godziny i tak jak w poprzednim przepisie, zmyj ciepłą wodą.

Jeżeli masz w swoich zasobach glicerynę roślinną do powyższych przepisów możesz dodać po 1 łyżeczce, zmniejszając wtedy dodawanie wody do masy. Gliceryna w naturalny sposób osłania skórę, przenikając do przestrzeni międzykomórkowych, gdzie wiąże ilość wody niezbędną do zachowania prawidłowego nawilżenia skóry. Jeżeli nie masz, nie martw się – i tak Twoja maseczka będzie idealna.

kosmetyki z róży
kosmetyki z róży
kosmetyki z róży

Różany peeling do twarzy z płatkami owsianymi

  1. Pół garści płatków owsianych ugotuj w wodzie.
  2. Nie wylewaj całej wody z gotowania.
  3. Odcedź i dodaj pół garści porwanych na drobne kawałki płatków róży.
  4. Jeżeli peeling jest za gęsty, dodaj trochę wody pozostałej z gotowania płatków.
  5. Nałóż na twarz i masuj okrężnymi ruchami.

Ugotowane płatki owsiane sprawiają, że jest to bardzo łagodny peeling, ale wiem z doświadczenia, że dla niektórych Kobiet jest nadal zbyt drażniący. Jeżeli się tego obawiasz możesz utrzeć ugotowane płatki. Zostaw jednak kilka nie startych bo nie będzie to już peeling a maseczka. Ale też doskonała 🙂

Cukrowo- różany peeling do ciała

Ten peeling jest niezmiennie hitem od wielu lat na warsztatach. I zawsze trochę się dziwię, bo jest to najprostsza z rzeczy, którą można zrobić w swojej kuchni a jednocześnie najczęściej chyba opisywana przez różne blogerki kosmetyczne.

    1. Do szklanki cukru (może być brązowy, może być biały – naprawdę obojętnie) dodaj w miseczce pół garści płatków róży. Możesz dodać więcej, możesz mniej.
    2. Następnie, dodaj na oko 🙂 wybrany olej np. oliwę z oliwek czy migdałowy. Ja uwielbiam delikatny olej migdałowy (oliwa z oliwek ma swój specyficzny zapach, a poza tym jest dość tłusta). Oleju dodaj na oko, bo peeling ma być konsystencji, która Tobie odpowiada – jeżeli lubisz bardziej lejący (jak ja), dodaj więcej oleju, jeżeli bardziej zwarty – mniej.
    3. Możesz zmieszać dwa oleje np. migdałowy i z pestek śliwki. Ten drugi pachnie jak marcepan, a nie ma chyba lepszego zapach na świecie niż marcepanowo – różany.

    Wielka prośba: nie używaj oleju kokosowego. Po pierwsze: zmywając ze skóry wpuszczasz go do rur, gdzie zastyga a rury się zatykają. Po drugie: wbrew powszechnym achom i ochom na temat tego oleju, olej kokosowy jest olejem mocno okluzyjnym i po kilku/ kilkunastu aplikacjach wysusza po prostu skórę. Po trzecie: olej kokosowy jest olejem twardym, a do peelingu potrzebujesz oleju płynnego, żeby konsystencja była w miarę luźna.

    kosmetyki z róży

    Relaksująca sól do stóp z płatkami róży

    1. Pół szklanki soli (najlepiej grubej, nieoczyszczonej) wymieszaj z nieugotowanymi płatkami owsianymi (również pół szklanki).
    2. Dodaj garść płatków róży.
    3. Do miski z ciepłą (ale nie gorącą) wodą wsyp sól z płatkami. Możesz użyć również eterycznego olejku różanego.
    4. Wymieszaj całość i zanurz stopy na około pół godziny.
    5. Po tym czasie, wytrzyj stopy dokładnie ręcznikiem i wmasuj oliwę z oliwek.

    Jeżeli nie masz pod ręką płatków owsianych, nie musisz ich używać – mają za zadanie łagodnie zetrzeć naskórek, żeby skóra była miękka. Nie zapomnij jednak o oliwie po kąpieli, jest tu bardzo potrzebna.

    Mleczno-różana kąpiel

    1. Litr mleka wlej do wanny z ciepłą (ale nie gorącą) wodą.
    2. Dodaj płatki róż.
    3. I już. Cały przepis. Mleko nawilży a różane olejki eteryczne uspokoją skórę.

    Przy okazji tego przepisu przypomniałam sobie o pewnej kąpieli 🙂 Myślę, że jest znasz to uczucie. Filmik zobaczysz klikając TUTAJ .

    A teraz zrób sobie kosmetyki z róży np. nałóż różaną maseczkę na twarz, weź książkę i połóż się w wannie. Pół godziny tylko dla siebie to chyba nie za dużo?

    Jeśli zainteresował Cię ten wpis, zapraszam do innych wpisów dotyczących tworzenia naturalnych kosmetyków:

    Miłego zielonego dnia!
    Pozdrawiam, Agnieszka Zdunek

    polecane artykuły

    Jak uprawiać zioła na balkonie

    Jak uprawiać zioła na balkonie

    Uprawa ziół na balkonie to sposób na pyszne kuchenne dodatki i spokojną głowę! Ciesz się pięknem roślin, jedz zdrowo i smacznie, twórz naturalne kosmetyki, zrelaksuj się.

    Zielone rękodzieło sposobem na życie

    Zielone rękodzieło sposobem na życie

    Zielona to nie tylko ekologia. To zielony styl życia – w tym zawiera się o wiele więcej, niż bycie eko czy zielone rękodzieło. Jestem ogromnie dumna z Kobiet, które udało mi się tutaj zgromadzić. i z którmi tworzę Zieloną społeczność.

    dołącz do zielonej społeczności

    Podcast

    Posłuchaj podcastu
    Jest Zielono w dowolnym momencie.

    Youtube

    Jeśli wolisz słuchać
    i oglądać

    Instagram

    Jeśli chcesz być
    na bieżąco.

    Facebook

    Jeśli chcesz
    nie tylko oglądać,
    ale i porozmawiać.

    0
    jestemzielona.pl