Herbata z płatków jabłoni czyli smak i zapach wiosny zamknięte w słoiku. Otwórz słoik zimą i poczuj lekki, słodkawy aromat płatków. Zaparz w ulubionym kubku, dodaj konfiturę z maliny, odpocznij i przywołaj wiosenne wspomnienia.
Herbata z płatków jabłoni, ze względu na delikatność płatków wymaga trochę innego przygotowania niż herbata z bzu lilaka, o której możesz przeczytać tutaj.
Przygotowanie jest równie proste, metoda prawie taka sama ale diabeł tkwi w szczegółach. Możesz oczywiście ususzyć płatki jabłoni ale ja będę Cię zachęcać do stworzenia fermentowanej herbaty z płatków jabłoni. O zaletach fermentowania nad suszeniem pisałam tutaj, w niniejszym artykule nie będę się powtarzać.
Fermentowana herbata z płatków jabłoni – jak zrobić?
- Herbatę z płatków jabłoni uważam za napój dla koneserów z uwagi na ilość surowca, którą trzeba zebrać na jedną filiżankę oraz sposób zbierania. Nie zbieraj pączków, które skrywają pręciki ani całych kiści, jedynie same płatki. Z pręcików powstaną jeszcze owoce, poza tym pyłek daje lekko cierpki posmak. Delikatnie obrywaj płatki, pozostawiając resztę na drzewie.
Zbierz dużo płatków. Naprawdę sporo. Trzy spore garście płatków po procesie fermentacji i suszenia starczają na 100 ml słoik. - Płatki włóż do czystego, najlepiej świeżo wyparzonego, ale suchego słoika. Bardzo mocno ugniataj i upychaj. Płatki powinny być naprawdę ściśle ułożone i zajmować cały słoik.
- Zamknięty szczelnie słoik włóż do piekarnika nagrzanego do 30-40 stopni i trzymaj przez 3-4 godziny. Kolor płatków stanie się brązowawy. Niektórzy wstawiają słoik do zmywarki w czasie jej pracy, ale u mnie się to nigdy nie sprawdza. U mnie zmywarka pracuje przez 30 min, w systemie oszczędzania wody, więc proces fermentacji nie zaszedłby tak szybko. Nie staraj się przyspieszyć tego procesu. Testowałam wyższą temperaturę i dłuższy czas ale niestety płatki się ugotowały zamiast sfermentować.
- Wyjmij kwiaty ze słoika i rozłóż na tacy. Sprawdź czy wszystkie przeszły proces fermentacji, jeżeli większość jest jeszcze biała i giętka, powtórz krok 2 i 3. Jeżeli wszystkie płatki są brązowe i wilgotne, możesz zacząć je suszyć. Na tacy połóż bawełniany ręcznik i rozsyp na nim płatki. Papierowy ręcznik będzie wchłaniać wilgoć a płatki mogą się do niego przykleić. Bawełniany ręcznik, szmatka albo pielucha tetrowa sprawdzają się znacznie lepiej. Teraz herbata będzie się suszyć. Musi być bardzo dobrze wysuszona bo jeżeli lekko wilgotną włożysz do zamkniętego pojemnika, po prostu zgnije. Poczekaj spokojnie, potrząsaj tacą co jakiś czas.
- Bardzo dobrze wysuszoną herbatę przełóż do czystego słoika i ciesz się nią cały rok. Herbata z płatków jabłoni jest bardzo delikatna w smaku, sugeruję stosować jako dodatek do czarnej lub zielonej herbaty. Spróbuj też samych płatków ale z dodatkiem świeżego liścia anginki – herbata z płatków jabłoni będzie miała cytrynowy posmak.
Jeżeli chcesz zobaczyć jak ja tworzę herbatę z płatków jabłoni, przygotowałam dla Ciebie film. Zapraszam do obejrzenia 😊
Miłego zielonego dnia
Pozdrawiam, Agnieszka Zdunek
Jeśli zainteresował Cię ten wpis, zapraszam do innych wpisów dotyczących wykorzystywania surowców roślinnych w kuchni i nie tylko: