Mydło odplamiające

Mydło odplamiające to jedno z takich mydeł, które początkowo nie wzbudza zainteresowania na warsztatach mydlarskich. No bo jak to, tylko 3 składniki, żadnych kolorów i zapachów? A potem… potem następuje fala maili: jakie ono jest fantastyczne, takie proste do zrobienia a takie skuteczne, moja Babcia już nie chce innego używać 🙂

Tak, tak.. mydło odplamiające to jedna z takich rzeczy, które w domu trzeba mieć. Do zabrudzonych skarpetek, do poplamionych trawą spodni albo pozostałości po jedzeniu na bluzce niemowlaka, do plam po winie. Do wszystkiego, co wymaga więcej niż proszku.

Takie mydło odplamiające można kupić w drogeriach, ale z naturą nie ma niestety nic wspólnego. Pełne jest niepotrzebnych wypełniaczy i stabilizatorów, a poza tym w większości przypadków zapakowane jest w plastikowe opakowanie.

Mydło odplamiające można jednak z łatwością zrobić samemu. Potrzebne będą 3 tylko składniki.

UWAGA: jeżeli będzie to Twoje pierwsze mydło koniecznie zapoznaj się z tym wpisem!

Mydło odplamiające

Co jest potrzebne, żeby zrobić mydło odplamiające?

  • 400 gram oleju kokosowego nierafinowanego (zwykły olej kokosowy do kupienia w sklepie spożywczym)
  • 73 gram wodorotlenku sodu NaOH (czysty do analiz – CDA)
  • 128 gram wody (najlepiej odstanej/przegotowanej/ demineralizowanej lub destylowanej)

Dodatkowo:

  • 1 miska do oleju kokosowego
  • 1 miseczka do wodorotlenku sodu
  • 1 pojemnik/ szklanka na wodę
  • waga
  • termometr kuchenny
  • szpatułka silikonowa
  • foremki silikonowe (do tego mydła polecam małe foremki)
Mydło odplamiające

Jak zrobić mydło odplamiające?

  1. Odmierz z dokładnością do 1 grama wszystkie składniki. Wodorotlenek (granulki) w osobnym pojemniku, woda (zimna) w osobnym, olej kokosowy również w osobnym. Mydło odplamiające ma zerowe przetłuszczenie więc użycie mniejszej ilości kokosa lub większej ilości wodorotlenku spowoduje, że może być “żrące”.
  2. W wentylowanym pomieszczeniu (lub na balkonie) wsyp wodorotlenek do wody. Pojemnik, w którym znajduje się woda musi być albo plastikowy (gruby) albo szklany (z grubym dnem z dobrego szkła).
  3. W kąpieli wodnej lub mikrofalówce rozpuść olej kokosowy.
  4. Odstaw roztwór wodorotlenku (ług) i olej do ostygnięcia. Mogą być dosyć ciepłe ale muszą mieć taką samą temperaturę. Ług stygnie znacznie wolniej niż tłuszcz, więc zrób go najpierw. UWAGA: oleje można powtórnie podgrzać, wodorotlenku nie.
  5. Po ostudzeniu roztworu i oleju kokosowego, wlej (tu rękawiczki i długi rękaw są niezbędne) powoli roztwór wodorotlenku do miski z tłuszczem – nigdy odwrotnie. Mieszaj blenderem powoli, pulsacyjnie, tak żeby masa zgęstniała. Im cieplejszy będzie olej kokosowy i tłuszcz, tym masa mydlana będzie szybciej gęstnieć.
  6. Wlej dobrze wymieszaną masę mydlaną do małych foremek. Mydło stanie się twarde bardzo szybko (nawet po 3 godzinach) i może być problem z jego pokrojeniem jeżeli używałaś/eś dużej formy. Przy bardzo ciepłej masie mydlanej mydło będzie gwałtownie żelować – mogą pojawić się wybrzuszenia. Jeżeli chcesz, żeby Twoje mydło odplamiające miało perfekcyjny 😛 wygląd, ostudź wodorotlenek i olej kokosowy do temperatury pokojowej.
  7. Odstaw foremki z mydłem odplamiającym w suche miejsce. Następnego dnia albo nawet już po 3 godzinach są gotowe do wyciągnięcia z foremek – kostki powinny być bardzo twarde. I gotowe 🙂 Mydło odplamiające nie musi czekać zalecanych dla innych mydeł czasu leżakowania (4 do 6 tygodni), ale dla pewności odczekaj tydzień zanim zaczniesz go używać.
Mydło odplamiające

Jak używać mydła odplamiającego?

Dokładnie zmocz mydło i tkaninę. Potrzyj plamę mydłem i zostaw na kilka godzin, aby mogło zadziałać. Jeśli tkanina nie nadaje się do prania dokładnie wytrzyj wilgotną szmatką albo dorzuć namydloną do pralki z innymi rzeczami.

Miłego zielonego dnia
Pozdrawiam, Agnieszka Zdunek
mydło odplamiające
mydło odplamiające
mydło odplamiające
Jeśli zainteresował Cię ten wpis, zapraszam do innych wpisów dotyczących wykorzystywania surowców roślinnych w kuchni:

polecane artykuły

Jak uprawiać zioła na balkonie

Jak uprawiać zioła na balkonie

Uprawa ziół na balkonie to sposób na pyszne kuchenne dodatki i spokojną głowę! Ciesz się pięknem roślin, jedz zdrowo i smacznie, twórz naturalne kosmetyki, zrelaksuj się.

Zielone rękodzieło sposobem na życie

Zielone rękodzieło sposobem na życie

Zielona to nie tylko ekologia. To zielony styl życia – w tym zawiera się o wiele więcej, niż bycie eko czy zielone rękodzieło. Jestem ogromnie dumna z Kobiet, które udało mi się tutaj zgromadzić. i z którmi tworzę Zieloną społeczność.

dołącz do zielonej społeczności

Podcast

Posłuchaj podcastu
Jest Zielono w dowolnym momencie.

Youtube

Jeśli wolisz słuchać
i oglądać

Instagram

Jeśli chcesz być
na bieżąco.

Facebook

Jeśli chcesz
nie tylko oglądać,
ale i porozmawiać.

0
jestemzielona.pl