Warsztaty dzikiej kuchni

Długo czekałam na warsztaty Dzikiej Kuchni Łukasza Łuczaja. Wiele razy w ciągu ostatniego roku sprawdzałam jego stronę czy są wolne miejsca. Nie przerażała mnie odległość – z Poznania na Pogórze Dynowskie do Pietruszej Woli to ponad 600 km lub 8 godzin jazdy pociągiem i jeszcze 3 samochodem. Wiedziałam, że muszę tam być – poznać Łukasza, zobaczyć przepiękną starą chatę z czerwonymi ścianami, zajrzeć do wnętrza cerkwi stojącej tuż obok. Byłam ciekawa ludzi, skąd są, dlaczego tam przyjechali, jaka była ich motywacja. A przede wszystkim zaznajomić się z roślinami, dotknąć, powąchać, posmakować.

Udało mi się w maju – w najpiękniejszym okresie dla zbieraczy roślin. Dookoła mnie mniszki, podagrycznik, młody chmiel, barszcz, pokrzywa, czosnek niedźwiedzi, młody krwawnik i młody wrotycz, bluszczyk kurdybanek, jasnota biała i purpurowa, czeremcha, kotewka. Zielono wszędzie ale przede wszystkim spokój wszędzie.

Łagodne, zadrzewione pagórki nietknięte jeszcze ręką ludzką. Dla mnie, mieszczucha kochającego naturę, warsztaty dzikiej kuchni Łukasza Łuczaja to jak urodziny, Wielkanoc i Boże Narodzenie w jednym.

Warsztaty dzikiej kuchni
Warsztaty dzikiej kuchni
Warsztaty dzikiej kuchni
I ludzie – Ania trenerka psów z Krakowa, Krzysiek leśnik z Drawska Pomorskiego, Ewelina z wegańskiej restauracji z Poznania, Marcin autor książki o podróżach motocyklem przez Rosję, Aneta studentka z Krosna, małżeństwo z Gdańska, Donka i Piotr z Pietruszej Woli, którzy sami wybudowali dom z gliny i wiele innych, niesamowitych osób, które dane mi było poznać. I sam Łukasz, którego ogromem wiedzy byłam oczarowana, a ja łatwo się nie daję czarować 🙂
Warsztaty dzikiej kuchni
2 dni chodzenia po łąkach i lasach, poznawania nowych smaków, wspólnego obierania i gotowania zebranych roślin, a ja ciągle miałam mało. Niesamowite jest jak bardzo my, mieszkańcy miast mało wiemy o otaczającej nas przyrodzie. Wiemy, że pokrzywa jest zdrowa, coś niecoś słyszeliśmy o bardzo modnym teraz czosnku niedźwiedzim. Zachwycamy się wodą z cytryną i imbirem ale nie wiemy jak smaczny może być napój z mniszka. Wielbimy szparagi, ale nie znamy smaku młodych pędów chmielu.
Warsztaty dzikiej kuchni
Warsztaty dzikiej kuchni

Wszystkie przepisy na niezwykłe potrawy roślinne, które przyrządziliśmy możesz znaleźć w książce Łukasza Łuczaja „Dzika kuchnia”. Większość z nich na stałe zagościła u mnie w kuchni, mój R. upodobał sobie zwłaszcza twarożek z kurdybankiem i świeżym pieprzem.

Przyjechałam na warsztaty dzikiej kuchni z prawie pustym plecakiem, a gdy wyjeżdżałam był on wypchany do granic możliwości nowymi książkami, słoikami z prawdziwą śmietaną, czosnkiem niedźwiedzim, kurdybankiem i spakowanymi ostrożnie w gazety dziesiątkami rodzajów roślin.

Warsztaty dzikiej kuchni
Czy pojadę jeszcze raz? Na pewno. Chciałabym we wrześniu, na grzybobranie ale miejsc już nie ma. Pozostaje mi więc znowu sprawdzanie strony Łukasza i cierpliwe czekanie. Sprawdzaj i Ty, może spotkamy się w Pietruszej Woli, gdzie czas płynie wolniej i spokojniej.
Miłego zielonego dnia
Pozdrawiam, Agnieszka Zdunek
Warsztaty dzikiej kuchni
Warsztaty dzikiej kuchni
Warsztaty dzikiej kuchni

Jeśli zainteresował Cię ten wpis, zapraszam do innych wpisów i odcinków podcastu dotyczących ogrodu i kuchni naturalnej:

polecane artykuły

Nalewka malinowa z przyprawami korzennymi

Nalewka malinowa z przyprawami korzennymi

Smak malin w zimowe wieczory? To możliwe! Prosty, szybki, ekologiczny przepis. Wykonaj własnoręcznie nalewkę malinową i ciesz się jej smakiem przez cały rok.

Domowy syrop malinowy

Domowy syrop malinowy

Prosty przepis na domowy syrop malinowy. Zdrowszy niż kupiony w sklepie, ma niską zawartość cukru, zero konserwantów i jest gotowy w mgnieniu oka!

Jak prowadzić warsztaty?

Jak prowadzić warsztaty?

Marzysz o prowadzeniu warsztatów rękodzielniczych w duchu ekologii i zero waste? Poznaj sprawdzone sposoby doświadczonej prowadzącej. Przeczytaj!

dołącz do zielonej społeczności

Podcast

Posłuchaj podcastu
Jest Zielono w dowolnym momencie.

Youtube

Jeśli wolisz słuchać
i oglądać

Instagram

Jeśli chcesz być
na bieżąco.

Facebook

Jeśli chcesz
nie tylko oglądać,
ale i porozmawiać.

0
jestemzielona.pl
jestemzielona.pl

Odbierz 10 przepisów na naturalne kosmetyki, które z łatwością zrobisz w domu

warsztaty mydlarskie, kosmetyczne i świec sojowych

Hej 🙂 Sprawdź teraz skrzynkę pocztową i potwierdź zapis. Pamiętaj o sprawdzeniu spamu, maile lubią tam wpadać.