Nalewka z pędów sosny

Nalewka z pędów sosny jest doskonałym lekiem na przeziębienie. Możesz jej używać również profilaktycznie kiedy zbliża się jesienno-zimowy sezon zachorowań. Z uwagi na zawartość alkoholu nie jest polecana dla dzieci.

Młode pączki sosny zawierają bardzo dużo olejków eterycznych, które udrożnią drogi oddechowe, oraz witaminę C, która wzmocni organizm. Dodatkowo w pędach sosny można znaleźć flawonoidy, kwasy żywiczne i garbniki, wpływające na odporność.
Nalewkę można stosować kiedy już wystąpią objawy przeziębienia, ale możesz ją również stosować profilaktycznie. Pamiętaj tylko, że nalewka jest zrobiona na alkoholu, więc uważaj na ilość spożywania 😄

Pędy sosny zbiera się wczesną wiosną, w okolicach kwietnia i maja – wtedy mają najwięcej leczniczych właściwości. Zbieraj w suche dni, najlepiej w rękawiczkach bowiem pędy mają dużą zawartość żywicy, która uwielbia przywierać do palców.

Nalewka z pędów sosny

Nalewka z pędów sosny – co potrzebujesz?

  • 1 kilogram pędów młodej sosny
  • 1 kilogram cukru (lub miodu np. spadziowego)
  • 1 litr spirytusu 95%

Nalewka z pędów sosny – jak przygotować?

  1. Potnij pędy sosny na mniejsze kawałki około 2-4 centymetrowe i układaj w dużym słoju na przemian z cukrem lub miodem, tworząc warstwy. Każdą warstwę lekko dociskaj.
  2. Zalej 1/10 litra spirytusu, zakręć słoik i odstaw w ciepłe, słoneczne miejsce. Pędy zaczną puszczać sok w ciągu 1-2 dni a odrobina spirytusu zapobiegnie fermentacji.
  3. Po około tygodniu, gdy w słoju pojawi się znaczna ilość soku, dolej resztę spirytusu. Pamiętaj, że pędy nie mogą wystawać ponad poziom płynu – połóż na słoik miseczkę z wodą lub spory kamień.
  4. Dobrze zakręć słój i odstaw na 3 miesiące w nasłonecznione miejsce np. na parapecie czy balkonie.
  5. Po tym czasie, zlej nalewkę i przelej do butelki. Pozostaw w butelce przez kolejne 3 miesiące, tym razem w ciemnym i chłodnym miejscu.

Nalewka z pędów sosny gotowa. Chociaż czas jej przygotowania wydaje się być bardzo długi (około pół roku), tak naprawdę pracy przy niej jest mało. Dłużej się czeka niż robi 🙂

Nalewka z pędów sosny
Kiedy jesteś przeziębiona pij nalewkę 3-4 razy dziennie po 1 łyżeczce, a profilaktycznie 1 raz dziennie, również po łyżeczce.

Przepis na nalewkę z pędów sosny otrzymałam od Agnieszki Rusiak przy okazji tworzenia kalendarza Pracowni Boruja.

Miłego zielonego dnia
Pozdrawiam, Agnieszka Zdunek
Nalewka z pędów sosny
Nalewka z pędów sosny
Nalewka z pędów sosny
Jeśli zainteresował Cię ten wpis, zapraszam do innych wpisów dotyczących wykorzystywania surowców roślinnych w kuchni:

polecane artykuły

Jak uprawiać zioła na balkonie

Jak uprawiać zioła na balkonie

Uprawa ziół na balkonie to sposób na pyszne kuchenne dodatki i spokojną głowę! Ciesz się pięknem roślin, jedz zdrowo i smacznie, twórz naturalne kosmetyki, zrelaksuj się.

Zielone rękodzieło sposobem na życie

Zielone rękodzieło sposobem na życie

Zielona to nie tylko ekologia. To zielony styl życia – w tym zawiera się o wiele więcej, niż bycie eko czy zielone rękodzieło. Jestem ogromnie dumna z Kobiet, które udało mi się tutaj zgromadzić. i z którmi tworzę Zieloną społeczność.

dołącz do zielonej społeczności

Podcast

Posłuchaj podcastu
Jest Zielono w dowolnym momencie.

Youtube

Jeśli wolisz słuchać
i oglądać

Instagram

Jeśli chcesz być
na bieżąco.

Facebook

Jeśli chcesz
nie tylko oglądać,
ale i porozmawiać.

0
jestemzielona.pl