Nalewka z pędów sosny

Nalewka z pędów sosny jest doskonałym lekiem na przeziębienie. Możesz jej używać również profilaktycznie kiedy zbliża się jesienno -zimowy sezon zachorowań. Z uwagi na zawartość alkoholu nie jest polecana dla dzieci.

Młode pączki sosny zawierają bardzo dużo olejków eterycznych, które udrożnią drogi oddechowe oraz witaminę C, która wzmocni organizm. Dodatkowo w pędach sosny można znaleźć flawonoidy, kwasy żywiczne i garbniki, wpływające na odpornośc.
Nalewkę można stosować kiedy już wystąpią objawy przeziębienia ale możesz ją również stosować profilaktycznie. Pamiętaj tylko, że nalewka jest zrobiona na alkoholu, więc uważaj na ilość spożywania:)

Pędy sosny zbiera się wczesną wiosną, w okolicach kwietnia i maja – wtedy mają najwięcej leczniczych właściwości. Zbieraj w suche dni, najlepiej w rękawiczkach bowiem pędy mają dużą zawartość żywicy, która uwielbia przywierać do palców.

Nalewka z pędów sosny 2

Nalewka z pędów sosny – co potrzebujesz?

  • 1 kilogram pędów młodej sosny
  • 1 kilogram cukru (lub miodu np. spadziowego)
  • 1 litr spirytusu 95%

Nalewka z pędów sosny – jak przygotować?

  1. Potnij pędy sosny na mniejsze kawałki około 2-4 centymetrowe i układaj w dużym słoju na przemian z cukrem lub miodem tworząc warstwy.Każdą warstwę lekko dociskaj.
  2. Zalej 1/10 litra spirytusu, zakręć słoik i odstaw w ciepłe, słoneczne miejsce. Pędy zaczną puszczać sok w ciągu 1-2 dni a odrobina spirytusu zapobiegnie fermentacji.
  3. Po około tygodniu, gdy w słoju pojawi się znaczna ilość soku, dolej resztę spirytusu. Pamiętaj, że pędy nie mogą wystawać ponad poziom płynu – połóż na słoik miseczkę z wodą lub spory kamień.
  4. Dobrze zakręć słój i odstaw na 3 miesiące w nasłonecznione miejsce np. na parapecie czy balkonie.
  5. Po tym czasie, zlej nalewkę i przelej do butelki. Pozostaw w butelce przez kolejne 3 miesiące, tym razem w ciemnym i chłodnym miejscu.

Nalewka z pędów sosny gotowa. Chociaż czas jej przygotowania wydaje się byc bardzo długi (około pół roku), tak naprawdę pracy przy niej jest mało. Dłużej się czeka niż robi 🙂

Nalewka z pędów sosny 3
Kiedy jesteś przeziębiona pij nalewkę 3-4 razy dziennie po 1 łyżeczce, a profilaktycznie 1 raz dziennie, również po łyżeczce.

Przepis na nalewkę z pędów sosny otrzymałam od Agnieszki Rusiak przy okazji tworzenia kalendarza Pracowni Boruja.

Miłego zielonego dnia
Pozdrawiam, Agnieszka Zdunek
Jeśli zainteresował Cię ten wpis, zapraszam do innych wpisów dotyczących wykorzystywania surowców roślinnych w kuchni:

polecane artykuły

Wiosenna zupa z dzikich roślin

Wiosenna zupa z dzikich roślin

Podagrycznik, pokrzywa i komosa są traktowane jako uciążliwe chwasty. A szkoda! Wykorzystaj co Ci daje natura na przednówku i zrób sobie pyszną, wiosenną zupę z dzikich roślin pełną witamin.

Fermentowana herbata z bzu

Fermentowana herbata z bzu

Jak zrobić herbatę z bzu pachnącą karmelem? Na zimowe wieczory z łyżką miodu wprost idealna. Poznaj sekret fermentacji roślin!

Mydło odplamiające

Mydło odplamiające

Jak zrobić mydło odplamiające, które poradzi sobie ze wszystkimi uporczywymi plamami? Potrzebne będą 3 składniki, trochę czasu i wiedzy. Przeczytaj!

dołącz do zielonej społeczności

Podcast

Posłuchaj podcastu
Jest Zielono w dowolnym momencie.

Youtube

Jeśli wolisz słuchać
i oglądać

Instagram

Jeśli chcesz być
na bieżąco.

Facebook

Jeśli chcesz
nie tylko oglądać,
ale i porozmawiać.

jestemzielona.pl
jestemzielona.pl

Odbierz 10 przepisów na naturalne kosmetyki, które z łatwością zrobisz w domu

warsztaty mydlarskie, kosmetyczne i świec sojowych

Hej 🙂 Sprawdź teraz skrzynkę pocztową i potwierdź zapis. Pamiętaj o sprawdzeniu spamu, maile lubią tam wpadać.