Świeca sojowa – materiały i narzędzia

Chciałabyś zrobić swoją pierwszą świecę sojową ale nie wiesz co kupić i co przygotować? Wosk, pojemniki, knot, zapachy, ozdoby… ufff… informacji w internecie jest mnóstwo. A narzędzia? Przecież potrzebujesz czegoś do roztopienia wosku, przytrzymania knota, odmierzenia olejków.

Zrobienie świecy sojowej jest całkiem łatwe i niezwykle odprężające o ile dobrze się do tego przygotujesz. Poniżej znajdziesz listę i opis narzędzi i materiałów niezbędnych i zbędnych do zrobienia świecy sojowej.

Materiały i narzędzia do zrobienia świecy sojowej

Materiały – półprodukty bez których nie będziesz mogła zrobić swojej świecy. Tak naprawdę do zrobienia świecy będziesz potrzebować tylko dwóch rzeczy, ale o tym niżej.

Narzędzia – rzeczy, które pomagają zrobić świecę sojową ale nie wchodzą w jej skład.

Materiały i narzędzia do zrobienia świecy sojowej

Materiały do zrobienia świecy sojowej

  • Wosk sojowy

Zanim zaczniesz robić świece sojowe musisz zapoznać się z rodzajami wosku. Jest ich kilkanaście a każdy z nich ma swoje właściwości. To jaką świecę, tabliczkę zapachową czy wkład do kominka zapachowego chcesz wykonać, będzie wpływało na to jakiego wosku użyjesz. Wosk można podzielić na dwie grupy biorąc pod uwagę kryterium zastosowania:

– woski miękkie do zalewania w pojemnikach (szkle, ceramice, aluminium). Najczęściej używane do świec do masażu oraz wosków zapachowych. Charakteryzują się dużą przyczepnością do szkła i bardzo gładką powierzchnią po zakrzepnięciu

– woski twarde, tzw. pillary, używane do świec filarowych, wotywnych czyli po prostu wolnostojących.Mają gładką, aksamitną powierzchnię po zastygnięciu i pozwalają uzyskać najróżniejsze formy świec. Stosowane również do pachnących tabliczek woskowych, nazywanych również tartinkami.

Podział wosku na wosk twardy czy miękki to umowne pojęcie, bo każdy z tych typów wosku ma jeszcze dodatkowe “podtypy”, które wpływają na wygląd i zapach świecy sojowej. Najbardziej popularnym i polecanym przeze mnie dla osób początkujących jest wosk GW 464 ze względu na jego wysoką wydajność i łatwość w obróbce.

Pamiętaj, że każdy wosk ma swoją temperaturę roztapiania i nalewania oraz określoną ilość olejków zapachowych, które może przyjąć.

  • Knot

Do wyboru są knoty bawełniane, drewniane oraz lniane i konopne, jednak te dwa ostatnie są w Polsce rzadziej spotykane.
Knot bawełniany pali się jasnym płomieniem, knot drewniany lekko się żarzy wydzielając charakterystyczne trzaski. Knota drewnianego nie musisz wcześniej impregnować, przy knocie bawełnianym jest to konieczne. Wybierając knot kieruj się nie tylko wyglądem świecy ale również jej zastosowaniem. O ile knoty bawełniane możesz stosować przy wszystkich rodzajach świec, o tyle knot drewniany nie nadaje się do świec wolnostojących oraz do świec do masażu.
Pamiętaj również, o dopasowaniu wielkości knota do wielkości świecy. Unikniesz wtedy tunelowania lub rozlewania się wosku.

Wosk i knot to są jedyne materiały, których koniecznie potrzebujesz do zrobienia świecy sojowej. Cała reszta to rzeczy, które fajnie mieć, ale nie są niezbędne.

  • Olejki zapachowe

Olejki zapachowe nie są konieczne do zrobienia świecy sojowej, przecież świeca może być bezzapachowa tzn. mieć swój własny, pudrowy zapach . Przyjęło się jednak, że świeca ma pięknie pachnieć a sklepy z półproduktami do świec prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych zapachów.
Olejki zapachowe do świec to nie to samo co olejki eteryczne (których do świec nie polecam). Są to specjalne skoncentrowane zapachy przeznaczone do produkcji świec z wosków naturalnych (np. wosku sojowego czy rzepakowego) i nie nadają się do żadnych innych zastosowań. Każdy rodzaj wosku sojowego ma określony procent przyjmowania zapachów, ważna jest temperatura dodawania olejków, długość mieszania i temperatura zalewania.

  • Barwniki

Świece sojowe, które najczęściej spotykamy w sklepach lub małych manufakturach są białe. A właściwie kremowe, bo taki jest naturalny kolor wosku sojowego. Rzadko w Polsce spotyka się kolorowe świece sojowe. Na kilka tysięcy sklepów sprzedających świece sojowe, tylko kilka z nich ma w swojej ofercie świece kolorowe.
Barwniki do świec to syntetyczne barwniki zawieszone w ciekłej bazie parafinowej. Dostępne są 2 rodzaje: barwniki płynne (w kroplach) i barwniki stałe ( w granulkach, płatkach lub kostkach). W zależności od konsystencji, barwniki dodaje się w innej fazie tworzenia świecy – barwniki płynne do rozpuszczonego już wosku, barwniki stałe do wosku przygotowanego do rozpuszczenia.
Do świec nie możesz używać barwników spożywczych. Są one wytworzone na bazie wody i nie połączą się z woskiem. Pamiętaj, że wosków barwionych nie wolno nakładać na skórę. Nie można z nich robić na przykład świec do masażu bowiem barwniki do świec nie są przebadane dermatologicznie i możesz zrobić sobie krzywdę.
Pamiętaj również, aby nie dodawać zbyt dużo płynnego barwnika, nie przeciążać nim wosku. Może to zmienić sposób palenia lub zapach gotowej świecy. Kiedy używasz barwnika pierwszy raz, przeprowadź test palenia świecy.

Materiały i narzędzia do zrobienia świecy sojowej
  • Susz kwiatowy i inne ozdoby

Kiedy oglądam zdjęcia świec sojowych na Instagramie albo Pintereście, czasami chwytam się za głowę. Pięknie wyglądająca świeca, obłożona wszystkim co twórczyni albo twórcy przyszło na myśl, w większości przypadków nie będzie się palić prawidłowo.
Oczywiście możesz zrobić świecę sojową z płatkami kwiatów, z kawałkami cynamonu, ziarnami kawy lub nawet cyrkoniami (też takie świece widziałam). Możesz ozdobić świecę jak Ci tylko w duszy zagra, o ile zapamiętasz dwie rzeczy.
Po pierwsze, wosk sojowy jest woskiem całkowicie nietransparentym. Pokryje sobą wszystkie elementy, które będą w nim zanurzone.
Po drugie, pokrywając całą powierzchnię świecy płatkami róży, nagietka lub ziarnami kawy możesz spowodować pożar świecy. Kiedy płomień świecy dojdzie do jej powierzchni i spotka suszone ozdoby, pierwsze co zrobi, to je spali. Palony susz kwiatowy ma zapach palonego siana natomiast palone ziarna kawy śmierdzą okrutnie. Dodatkowo, jeżeli ozdób jest bardzo dużo, a na dodatek świeca pozostawiona jest bez nadzoru, może się po prostu w niekontrolowany sposób zapalić.
Rozwiązaniem jest odsunięcie suszu jak najdalej od knota lub zastosowanie tzw. umyślnego tunelowania. Kiedy knot świecy jest za mały w stosunku do pojemnika, płomień nie jest w stanie roztopić całego wosku. Powstaje wtedy tunel, który możesz wykorzystać jako miejsce na Twoje ozdoby.

  • Blaszki mocujące

Blaszki mocujące służą do przymocowania knota do pojemnika i ustabilizowanie go podczas palenia. W zależności od rodzaju knota, można kupić blaszki do knotów drewnianych oraz blaszki do knotów bawełnianych. Blaszki zakwalifikowałam do materiałów, dlatego, że raz użytych blaszek nie będziesz mogła użyć ponownie. Po spaleniu świecy stają się one odpadem zmieszanym. W czasie warsztatów używam blaszek bo jest po prostu łatwiej ale robiąc świece dla siebie, korzystam ze sposobu na mocowanie knota bez blaszki mocującej. Ograniczanie śmieci to podstawa!

Materiały i narzędzia do zrobienia świecy sojowej

Narzędzia do zrobienia świecy sojowej

  • Pojemnik do roztapiania wosku

Wosk rozpuszcza się w kąpieli wodnej, pamiętaj żeby nie stawiać garnka z woskiem bezpośrednio na źródle ciepła. Poniżej trzy pojemniki, możesz wybrać, który jest dla Ciebie najlepszy.
Miska do roztapiania w kąpieli wodnej. Możesz użyć zwykłej plastikowej miski, ważne żeby była z grubego plastiku i mieściła się w garnku z wodą. Miska idealna to miska z dzióbkiem dla łatwiejszego nalewania.
Garnek do mleka z podwójnym dnem, do którego wlewa się wodę
Topielnik do wosku – działa na zasadzie garnka do mleka ale posiada funkcję utrzymywania stałej temperatury. Jeżeli dopiero zaczynasz robić świece sojowe, topielnik będzie zbędnym wydatkiem.

  • Formy i pojemniki do świec

W zależności od tego czy robisz świecę zalewaną czy wolnostojącą, używasz albo silikonowych form albo szklanych pojemników.
Do świec wolnostojących konieczna będzie forma silikonowa, z której po zastygnięciu łatwo wyciągniesz świecę. Jeżeli robisz świecę zalewaną, użyj słoiczków, pojemników, w których świeca będzie się znajdować. Ważne, żeby wosk, którego używasz był odpowiedni albo do świecy wolnostojącej (wosk twardy) albo do świecy zalewanej (wosk miękki). Pamiętaj również o dostosowaniu wielkości knota do pojemnika.

  • Szpatułka do mieszania

Konieczna przy mieszaniu roztapiającego się wosku oraz do dokładnego wymieszania wosku z olejkami zapachowymi lub barwnikami. Idealnie sprawdza się szpatułka silikonowa z dość szeroką główką.

  • Patyczki, ołówki, klamerki

Do przytrzymywania knota w czasie stygnięcia świecy. Sposobów na przytrzymywanie knota jest sporo, najłatwiejszym sposobem jest umieszczenie knota między dwoma patyczkami.

  • Waga

Waga jest niezbędna prz robieniu świecy sojowej. Wosk i olejki zapachowe mierzy się w gramach a nie w mililitrach. To najczęstrzy błąd popełniany prz robieniu świecy sojowej kiedy olejek zapachowy dodaje się “na krople”. Każdy wosk ma określony procent przyjmowania olejków zapachowych i olejki należy zważyć a nie dodać kilka kropel.

 

Materiały i narzędzia do zrobienia świecy sojowej
Materiały i narzędzia do zrobienia świecy sojowej
Materiały i narzędzia do zrobienia świecy sojowej
  • Termometr

Kolejny, po wadze niezbędny przyrząd, bardzo często ignorowany przez osoby rozpoczynające robienie świec. Każdy rodzaj wosku ma swoją określoną temperaturę topnienia i zalewania, ignorowanie wytycznych może spowodować przegrzanie się wosku albo inne problemy ze świecą. Olejek zapachowy również należy dodawać w określonej temperaturze by pachniał tak jak powinien.
Zwykły kuchenny termometr z długim, metalowym szpikulcem, który można kupić w każdym sklepie z akcesoriami AGD.

  • Nożyczki albo trymer

Nożyczki albo trymer służą do przycinania knota przed umieszczeniem go w pojemniku oraz do przycinania knota w gotowej już świecy. Nożyczki używane są do knotów bawełniany a trymer do knotów drewnianych.

  • Deska drewniana

Deska drewniana służy do stabilizacji wosku podczas chłodzenia świecy ale jej głównym zadaniem jest równomierne chłodzenie świecy. Zimne powierzchnie, jak granit i marmur będą odprowadzały ciepło z dna słoika a to może powodować zbyt szybkie schłodzenie wosku i późniejsze problemy ze świecą. Stosowanie naturalnego materiału jakim jest drewno spowoduje, że wosk będzie stygł równomiernie.

  • Pęseta

Zupełnie niekonieczna ale przydatna przy ozdabianiu świecy suszem kwiatowym.

  • Ochrona

Mało kto myśli o ochronie stołu oraz siebie przy tworzeniu świec sojowych. Nie korzystamy przecież ze żrących substancji jak w przypadku mydła. Wosk sojowy bardzo łatwo się spiera i czyści ale olejki zapachowe i barwniki są substancjami brudzącymi. Na stół najlepiej położyć zmywalną ceratę, siebie ubrać w robocze ubrania a pod ręką mieć ręcznik papierowy.

Przedstawiłam Ci materiały i narzędzia do zrobienia świecy sojowej. Część z nich jest konieczna do zrobienia świecy, część z nich to fajne dodatki, których nie musisz mieć jeżeli dopiero zaczynasz. Miłego tworzenia!

Miłego zielonego dnia
Pozdrawiam, Agnieszka Zdunek

Zaciekawił Cię ten artykuł? Chcesz wiedzieć więcej?
Skorzystaj z kursu tworzenia świec i tabliczek sojowych.

kurs tworzenia świec sojowych

Jeśli zainteresował Cię ten wpis, zapraszam do innych wpisów dotyczących wykorzystywania surowców roślinnych w kuchni:

polecane artykuły

Jak uprawiać zioła na balkonie

Jak uprawiać zioła na balkonie

Uprawa ziół na balkonie to sposób na pyszne kuchenne dodatki i spokojną głowę! Ciesz się pięknem roślin, jedz zdrowo i smacznie, twórz naturalne kosmetyki, zrelaksuj się.

Zielone rękodzieło sposobem na życie

Zielone rękodzieło sposobem na życie

Zielona to nie tylko ekologia. To zielony styl życia – w tym zawiera się o wiele więcej, niż bycie eko czy zielone rękodzieło. Jestem ogromnie dumna z Kobiet, które udało mi się tutaj zgromadzić. i z którmi tworzę Zieloną społeczność.

dołącz do zielonej społeczności

Podcast

Posłuchaj podcastu
Jest Zielono w dowolnym momencie.

Youtube

Jeśli wolisz słuchać
i oglądać

Instagram

Jeśli chcesz być
na bieżąco.

Facebook

Jeśli chcesz
nie tylko oglądać,
ale i porozmawiać.

0
jestemzielona.pl