Jestem zwolenniczką upraszczania. Nie kupowania jeżeli nie potrzebne. Nie wyrzucania, wykorzystywania do końca. Przerabiania. Te zasady stosuję także w pielęgnacji. Resztka jogurtu jest idealną bazą na maseczkę, odrobina ciecierzycy pięknie oczyszcza. Prawie wszystkie składniki na maseczki do twarzy mam w kuchni. Zobacz w lodówce czy masz składniki i wypróbuj 5 ekspresowych i naturalnych maseczek na twarz.
Zanim jednak szaleńczo popędzisz do kuchni, szukając składników, trzy uwagi:
- Powierzchnia do nakładania maseczek nie kończy się na żuchwie. Maseczki (jak i kremy) nakłada się na twarz, szyję i dekolt. Piękna, promienna buzia a szyja już taka sobie… nie o to chodzi, prawda?
- Naturalne składniki mogą uczulać. I nie chodzi tu o alergie (chyba, że ktoś takowe ma, wtedy sam wie czego nie może używać) tylko o naturalną reakcję skóry na nowe składniki. Nowe maseczki, kremy, serum, balsamy itp. nakłada się kilka dni przed ważnym wyjściem, właśnie po to żeby przetestować reakcję skóry.
- Tak jak przy drogeryjnych maseczkach, naturalne maseczki potrzebują kilkukrotnego zastosowania. Skóra potrzebuje czasu, żeby się zregenerować. Stosuj maseczki 1-2 razy w tygodniu przez kilka tygodniu. Systematyczność jest kluczem do pięknej cery.
Maseczka do twarzy z płatków owsianych i banana
Idealnie nawilżająca i łagodząca dla skóry wrażliwej lub suchej.
- 1 łyżka drobno zmielonych płatków owsianych
- 1 łyżka mąki migdałowej (można kupić lub zrobić samemu mieląc orzechy w młynku do kawy)
- 1 banan
- 1 łyżka oleju jojoba, arganowego lub oliwy z oliwek (olej możesz dobrać dowolny, ważne żeby był nierafinowany)
- 10 kropli wit. E (do kupienia w aptekach w postaci kapsułek)
Wszystkie składniki ucierasz na gładką pastę. Olej dodaje się stopniowo do uzyskania konsystencji jaka Tobie odpowiada – możesz dodać go więcej niż w przepisie, możesz mniej.
Nałóż na oczyszczoną skórę twarzy, pozostaw na 20 min a następnie zmyj ciepłą wodą.
Kremowa maseczka ze słodką śmietanką
Przywracająca blask maseczka do skóry suchej, wrażliwej i dojrzałej
- 2 łyżki śmietany kremówki
- 1 łyżeczka drobno zmielonych płatków owsianych
- 1 łyżeczka glinki białej
Zamiast płatków owsianych możesz użyć mąki migdałowej (patrz przepis wyżej). Wszystkie składniki utrzyj na gładką pastę. Nałóż na oczyszczoną skórę twarzy, pozostaw na 15- 20 min a następnie zmyj ciepłą wodą.
Maseczka detoksykująca
- 1 łyżka rozgniecionej ciecierzycy (może być z puszki lub ugotowana)
- szczypta kurkumy
- 1 łyżka wody
Ciecierzycę, kurkumę i wodę zmieszaj do uzyskania gładkiej pasty. Wody dodaje się na wyczucie, tak żeby konsystencja była dla Ciebie odpowiednia. Smarowanie twarzy ciecierzycą to trochę jak nakładanie humusu na twarz 🙂 ale spróbuj – maseczka usuwa szkodliwe zanieczyszczenia i dodaje cerze blasku. Może trochę wysuszyć skórę więc nie zapomnij o późniejszym nałożeniu kremu nawilżającego.
Uwaga: z uwagi na zawartość kurkumy maseczka może Cię uczulić lub zabarwić trochę skórę. Przed nałożeniem jej na twarz zrób godzinny test na skórze za uchem.
Maseczka oczyszczająca z węglem
Doskonała dla skóry ze skłonnością do przetłuszczania
- 1 łyżka rozgniecionego awokado
- 1 łyżeczka węgla aktywnego (do kupienia w aptekach)
- 1 łyżeczka oliwy z oliwek lub 1 łyżka wody
Wszystkie składniki wymieszaj do uzyskania jednolitej pasty. Jeżeli czujesz, że oliwa z oliwek w połączeniu z awokado to jednak za dużo tłuszczy, zamiast oliwy użyj wody. Ja jednak namawiam na oliwę (lub jakikolwiek inny, dobry olej) – większość osób, które myślą że ich skóra jest „tłusta” mają tak naprawdę skórą suchą i odwodnioną a wzmożone wydzielanie sebum to sposób skóry na walkę z brakiem wody. Nałóż na oczyszczoną skórę twarzy, pozostaw na 5- 10 min a następnie zmyj ciepłą wodą.
Maseczka Babci Irenki
Nawilżająca do wszystkich typów skóry
- 1 łyżka jogurtu
- 1 łyżka miodu
- 1 lampka wina
Jogurt i miód wymieszaj w miseczce. Jeżeli konsystencja jest za rzadka możesz dodać pół łyżeczki mąki ziemniaczanej. Nakładaj na oczyszczoną buzię, trzymaj na twarzy 20 – 30 min, następnie zmyj ciepłą wodą.
Lampka wina do stosowania wewnętrznego w celu poprawy nastroju 🙂
Miłego zielonego dnia
Pozdrawiam, Agnieszka Zdunek
Jeśli zainteresował Cię ten wpis, zapraszam do innych wpisów dotyczących tworzenia naturalnych kosmetyków: