Podcast: Download (Duration: 1:00:11 — 55.3MB)
Odcinek 09
W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o ogrodach społecznych. Mam wrażenie, że są one już w każdym mieście – w samym Poznaniu mamy już ich z 6 lub 7. Wydaje mi się również, że wszyscy już wiedzą co to są te ogrody społeczne. Ale oczywiście mogę się mylić bo sama działam w środowisku ogrodów społecznych i pewnie jestem w bańce informacyjnej.
Kilkanaście tygodni temu po Poznaniu rozniosła się wiadomość, że Ogród Kolektyw Kąpielisko – najstarszy i najbardziej znany ogród społeczny w Poznaniu, ma zostać zamknięty. I kiedy przygotowywałam się do rozmowy miałam przeświadczenie, że to będzie dosyć smutna rozmowa. Ale okazało się, że…. Posłuchajcie zresztą sami.
O ogrodach społecznych, a w szczególności o jednym z nich, rozmawiam z niesamowicie mądrą osobą, zaangażowanym społecznikiem, architektem krajobrazu, animatorką, edukatorką ogrodniczą i przyrodniczą – Magdaleną Garczarczyk.
O czym rozmawiamy?
- czym są ogrody społeczne i jaka jest ich funkcja
- jak powstał ogród Kolektyw Kąpielisko i dlaczego właśnie w tym miejscu
- o roli miasta i urzędników w tworzeniu i funkcjonowaniu przestrzeni wspólnej
- o skomplikowanym procesie podejmowania decyzji dotyczącym zieleni publicznej
- czy Ogród Kolektyw Kąpielisko to to samo co Stowarzyszenie Kolektyw Kąpielisko
- jaki jest przekrój społeczny osób odwiedzających ten ogród
- czy ludzie dbają o miejsca wspólne?
- jaka jest przyszłość Ogrodu
Miłego zielonego dnia!
Pozdrawiam, Agnieszka Zdunek
Polecam zapoznać się z:
- funpagem na fb Kolektyw Kąpielisko
- grupą Zielone Miasto, która skupia ludzi zainteresowanych zielenią w mieście
- stroną Stop betonowym parkom, która powstała w akcie sprzeciwu wobec rozprzestrzeniającemu się zjawisku betonowania parków
- Strategią Rozwoju Miasta Poznania 2020+, w której opisano założenia dotyczące zieleni i ogrodów społecznych
- Strategią Rozwoju Wrocławia, której przyświeca zasada zrównoważonego rozwoju a ekonomia, sprawy społeczne i środowisko naturalne mają być traktowane równorzędnie. Wrocław chce być miastem ogrodów 🙂
Zapraszam Cię również do wysłuchania odcinka nr 2 podcastu Jest Zielono, w którym z przedstawicielkami Urzędu Miasta Poznania rozmawiamy o tym co robią urzędnicy, żeby miasta były zielone.