Play

Odcinek 02

Co robią urzędnicy, żeby miasta były zielone?

Organizacja Narodów Zjednoczonych prognozuje, że w 2025 roku 60% mieszkańców świata będzie mieszkało w wielkich aglomeracjach miejskich, a 80% w miastach powyżej 20 tysięcy mieszkańców. Jesteśmy otoczeni przez wysokie wieżowce, centra handlowe i blokowiska. Mało tam jest zieleni, bardziej widocznym kolorem jest… taki szaro-bury. Smog i zanieczyszczenia miejskie dokuczają nie tylko już mieszkańcom Pekinu czy Tokio, ale i warszawiakom, poznaniakom, mieszkańcom Gdańska czy Wrocławia.

Jednocześnie każdy z nas chce, żeby w tych miastach było zielono i czysto. Żeby było dużo parków, placów zabaw, miejsc gdzie można sobie odetchnąć. I żeby stało się to samo, tak o, bo nam się należy. I najlepiej, żeby zrobili to za nas urzędnicy czy jacyś lokalni działacze.

O zieleni miejskiej, kierowcach i deweloperach, ogrodach społecznych w Polsce i unijnym projekcie Connecting Nature rozmawiam z dwiema Agnieszkami – Agnieszką Osipiuk i Agnieszką Dziubałą z Urzędu Miasta Poznania.

 

O czym jest rozmowa? 

  • Po co w ogóle w miastach zajmować się przyrodą?
  • Co oznacza termin „Nature-based solutions”
  • Czy duży budżet obywatelski przekłada się na działania środowiskowe?
  • Czy kierowcy i deweloperzy mogą być częścią „zielonego” miasta?
  • Co to jest Narzędziownik i Oppla?
  • Czym są ogrody społeczne i jakie mogą mieć znaczenie dla mieszkańców?
  • Jakie korzyści odniosą mieszkańcy Poznania z projektu Connecting Nature?
Miłego zielonego dnia!
Pozdrawiam, Agnieszka Zdunek
zielone miasta
zielone miasta
zielone miasta

A jeśli chciałbyś/chciałabyś posłuchać podcastu na konkretny temat, masz problem, z którym nie wiesz jak sobie poradzić lub jest osoba, której bardzo chciałbyś posłuchać, napisz do mnie na adres agnieszka@jestemzielona.pl i powiedz, o czym chcesz usłyszeć w kolejnych odcinkach podcastu Jest Zielono.

Miłego zielonego dnia!

Agnieszka Zdunek

polecane odcinki

Tydzień dla Ziemi

Tydzień dla Ziemi

Tydzień dla Ziemi można obchodzić nie tylko 22 kwietnia, w Dniu Ziemi. Posłuchaj jak studenci z Uniwersytetu Jagiellońskiego działają dla naszej Planety.

Przyjaciółka Przyjaciółce

Przyjaciółka Przyjaciółce

Jak zaopiekować się kobietą, którą pierwszy raz widzimy w życiu? Co możemy zrobić, by zadbać o jej poczucie godności? Posłuchaj!

Zrównoważony fast fashion

Zrównoważony fast fashion

Dawanie ubraniom nowego życia to nic nowego. Istnieje wiele miejsc zajmujących się recyclingiem odzieży. Ale w jaki sposób zrównoważyć fast fashion? Posłuchaj!

Jak spełniać marzenia?

Jak spełniać marzenia?

Czy da się zbudować biznes oparty na rękodziele? Mając trójkę dzieci i wielkie cele? Posłuchaj inspirującej rozmowy o spełnianiu marzeń.

dołącz do zielonej społeczności

Blog

Poczytaj
w dowolnym momencie.

Youtube

Jeśli wolisz słuchać
i oglądać

Instagram

Jeśli chcesz być
na bieżąco.

Facebook

Jeśli chcesz
nie tylko oglądać,
ale i porozmawiać.

0
jestemzielona.pl