Podcast: Download (Duration: 35:32 — 32.5MB)
Odcinek 86
Każdy na świecie słyszał o pracy wykonywanej przez Chińczyków bądź mieszkańców Chin. Dominacja gospodarcza Chin jest faktem, jak również skrajnie nieludzkie warunki pracy, w jakich pracują ludzie zatrudnieni w chińskich fabrykach.
Natomiast niewielu z nas zastanawia się, że w tych fabrykach pracują nie tylko Chińczycy, ale przede wszystkim mniejszości narodowe, którym przyszło zamieszkiwać teren Chińskiej Republiki Ludowej.
O Tybecie i mieszkańcach Tybetu słyszał z pewnością każdy z Was.
Ale czy słyszałeś/ słyszałaś u Ujgurach?
Temat Ujgurów jest mi bliski z dwóch powodów, po pierwsze oczywiście nie godzę się na uciskanie jakiejkolwiek mniejszości narodowej. Po drugie – bardziej istotne – ten temat jest mi bliski z osobistego powodu, dlatego, że w mojej rodzinie od ponad 3 lat są również Ujgurzy.
Mój szwagier mieszkający w Monachium jest Ujgurem, a jego tata Enver Can działa aktywnie na rzecz mniejszości ujgurskiej. I o ile Bahti urodził się już w Niemczech, to historia jego rodziny powoduje, że kręcę głową z niedowierzaniem, że sytuacje, o których będziemy mówić w dzisiejszym odcinku dzieją się w XXI wieku.
Do rozmowy zaprosiłam Maję Staśko i Maksymiliana Tomanka, autorów artykułu pod znamiennym tytułem “Obozy koncentracyjne są milimetry od Twojej skóry”.
Z tego odcinka dowiesz się:
- kim są Ujgurzy
- jak działają obozy reedukacyjne
- jaka jest sytuacja Ujgurów mieszkających poza Chinami
- jak reagują wielkie koncerny odzieżowe na temat pracy Ujgurów
- co możesz zrobić, żeby pomóc Ujgurom?
Mam wielką nadzieję, że kiedy następnym razem będziesz robić zakupy w sieciówkach, pomyślisz o Ujgurach. Zachęcam Cię do podpisana listu otwartego, który znajduje się w artykule “Obozy koncentracyjne są milimetry od Twojej skóry”.
Miłego zielonego dnia!
Pozdrawiam, Agnieszka Zdunek
Linki do miejsc, o których opowiadamy w odcinku:
Jeśli wolisz oglądać, zapraszam Cię na You Tube Zielonej, gdzie umieściłam całą nasza rozmowę.