Play

Odcinek 86

Krwawa bawełna – o sytuacji Ujgurów

Każdy na świecie słyszał o pracy wykonywanej przez Chińczyków bądź mieszkańców Chin. Dominacja gospodarcza Chin jest faktem, jak również skrajnie nieludzkie warunki pracy, w jakich pracują ludzie zatrudnieni w chińskich fabrykach. 

Natomiast niewielu z nas zastanawia się, że w tych fabrykach pracują nie tylko Chińczycy, ale przede wszystkim mniejszości narodowe, którym przyszło zamieszkiwać teren Chińskiej Republiki Ludowej.

O Tybecie i mieszkańcach Tybetu słyszał z pewnością każdy z Was.

Ale czy słyszałeś/ słyszałaś u Ujgurach?

Temat Ujgurów jest mi bliski z dwóch powodów, po pierwsze oczywiście nie godzę się na uciskanie jakiejkolwiek mniejszości narodowej. Po drugie – bardziej istotne – ten temat jest mi bliski z osobistego powodu, dlatego, że w mojej rodzinie od ponad 3 lat są również Ujgurzy. 

Mój szwagier mieszkający w Monachium jest Ujgurem, a jego tata Enver Can działa aktywnie na rzecz mniejszości ujgurskiej. I o ile Bahti urodził się już w Niemczech, to historia jego rodziny powoduje, że kręcę głową z niedowierzaniem, że sytuacje, o których będziemy mówić w dzisiejszym odcinku dzieją się w XXI wieku.

Do rozmowy zaprosiłam Maję Staśko i Maksymiliana Tomanka, autorów artykułu pod znamiennym tytułem “Obozy koncentracyjne są milimetry od Twojej skóry”.

Z tego odcinka dowiesz się:

  • kim są Ujgurzy
  • jak działają obozy reedukacyjne
  • jaka jest sytuacja Ujgurów mieszkających poza Chinami
  • jak reagują wielkie koncerny odzieżowe na temat pracy Ujgurów
  • co możesz zrobić, żeby pomóc Ujgurom?

Mam wielką nadzieję, że kiedy następnym razem będziesz robić zakupy w sieciówkach, pomyślisz o Ujgurach. Zachęcam Cię do podpisana listu otwartego, który znajduje się w artykule “Obozy koncentracyjne są milimetry od Twojej skóry”.

Miłego zielonego dnia!
Pozdrawiam, Agnieszka Zdunek

Krwawa bawełna – o sytuacji Ujgurów

Linki do miejsc, o których opowiadamy w odcinku:

krwawa bawełna
krwawa bawełna
krwawa bawełna

Jeśli wolisz oglądać, zapraszam Cię na You Tube Zielonej, gdzie umieściłam całą nasza rozmowę.

krwawa bawełna

A jeśli chciałbyś/chciałabyś posłuchać podcastu na konkretny temat, masz problem, z którym nie wiesz jak sobie poradzić lub jest osoba, której bardzo chciałbyś posłuchać, napisz do mnie na adres agnieszka@jestemzielona.pl i powiedz, o czym chcesz usłyszeć w kolejnych odcinkach podcastu Jest Zielono.

Miłego zielonego dnia!

Agnieszka Zdunek

polecane odcinki

Tydzień dla Ziemi

Tydzień dla Ziemi

Tydzień dla Ziemi można obchodzić nie tylko 22 kwietnia, w Dniu Ziemi. Posłuchaj jak studenci z Uniwersytetu Jagiellońskiego działają dla naszej Planety.

Przyjaciółka Przyjaciółce

Przyjaciółka Przyjaciółce

Jak zaopiekować się kobietą, którą pierwszy raz widzimy w życiu? Co możemy zrobić, by zadbać o jej poczucie godności? Posłuchaj!

Zrównoważony fast fashion

Zrównoważony fast fashion

Dawanie ubraniom nowego życia to nic nowego. Istnieje wiele miejsc zajmujących się recyclingiem odzieży. Ale w jaki sposób zrównoważyć fast fashion? Posłuchaj!

Jak spełniać marzenia?

Jak spełniać marzenia?

Czy da się zbudować biznes oparty na rękodziele? Mając trójkę dzieci i wielkie cele? Posłuchaj inspirującej rozmowy o spełnianiu marzeń.

dołącz do zielonej społeczności

Blog

Poczytaj
w dowolnym momencie.

Youtube

Jeśli wolisz słuchać
i oglądać

Instagram

Jeśli chcesz być
na bieżąco.

Facebook

Jeśli chcesz
nie tylko oglądać,
ale i porozmawiać.

0
jestemzielona.pl