Play

Odcinek 86

Krwawa bawełna – o sytuacji Ujgurów

Każdy na świecie słyszał o pracy wykonywanej przez Chińczyków bądź mieszkańców Chin. Dominacja gospodarcza Chin jest faktem, jak również skrajnie nieludzkie warunki pracy, w jakich pracują ludzie zatrudnieni w chińskich fabrykach. 

Natomiast niewielu z nas zastanawia się, że w tych fabrykach pracują nie tylko Chińczycy, ale przede wszystkim mniejszości narodowe, którym przyszło zamieszkiwać teren Chińskiej Republiki Ludowej.

O Tybecie i mieszkańcach Tybetu słyszał z pewnością każdy z Was.

Ale czy słyszałeś/ słyszałaś u Ujgurach?

Temat Ujgurów jest mi bliski z dwóch powodów, po pierwsze oczywiście nie godzę się na uciskanie jakiejkolwiek mniejszości narodowej. Po drugie – bardziej istotne – ten temat jest mi bliski z osobistego powodu, dlatego, że w mojej rodzinie od ponad 3 lat są również Ujgurzy. 

Mój szwagier mieszkający w Monachium jest Ujgurem, a jego tata Enver Can działa aktywnie na rzecz mniejszości ujgurskiej. I o ile Bahti urodził się już w Niemczech, to historia jego rodziny powoduje, że kręcę głową z niedowierzaniem, że sytuacje, o których będziemy mówić w dzisiejszym odcinku dzieją się w XXI wieku.

Do rozmowy zaprosiłam Maję Staśko i Maksymiliana Tomanka, autorów artykułu pod znamiennym tytułem “Obozy koncentracyjne są milimetry od Twojej skóry”.

Z tego odcinka dowiesz się:

  • kim są Ujgurzy
  • jak działają obozy reedukacyjne
  • jaka jest sytuacja Ujgurów mieszkających poza Chinami
  • jak reagują wielkie koncerny odzieżowe na temat pracy Ujgurów
  • co możesz zrobić, żeby pomóc Ujgurom?

Mam wielką nadzieję, że kiedy następnym razem będziesz robić zakupy w sieciówkach, pomyślisz o Ujgurach. Zachęcam Cię do podpisana listu otwartego, który znajduje się w artykule “Obozy koncentracyjne są milimetry od Twojej skóry”.

Miłego zielonego dnia!
Pozdrawiam, Agnieszka Zdunek

Krwawa bawełna – o sytuacji Ujgurów

Linki do miejsc, o których opowiadamy w odcinku:

Krwawa bawełna
Krwawa bawełna
Krwawa bawełna

Jeśli wolisz oglądać, zapraszam Cię na You Tube Zielonej, gdzie umieściłam całą nasza rozmowę.

Krwawa bawełna

A jeśli chciałbyś/chciałabyś posłuchać podcastu na konkretny temat, masz problem, z którym nie wiesz jak sobie poradzić lub jest osoba, której bardzo chciałbyś posłuchać, napisz do mnie na adres agnieszka@jestemzielona.pl i powiedz, o czym chcesz usłyszeć w kolejnych odcinkach podcastu Jest Zielono.

Miłego zielonego dnia!

Agnieszka Zdunek

polecane odcinki

Zrównoważony fast fashion

Zrównoważony fast fashion

Dawanie ubraniom nowego życia to nic nowego. Istnieje wiele miejsc zajmujących się recyclingiem odzieży. Ale w jaki sposób zrównoważyć fast fashion? Posłuchaj!

Jak spełniać marzenia?

Jak spełniać marzenia?

Czy da się zbudować biznes oparty na rękodziele? Mając trójkę dzieci i wielkie cele? Posłuchaj inspirującej rozmowy o spełnianiu marzeń.

Ekologiczny samochód

Ekologiczny samochód

Ekologiczny samochód czyli jaki? Wielu z nas stając przed koniecznością zmiany samochodu, zadaje sobie to pytanie. Jak wybrać ekologiczny samochód? Posłuchaj!

Jak żyć bez chaosu?

Jak żyć bez chaosu?

Wielu osobom minimalizm kojarzy się z czymś ograniczającym. Czy tak jest na pewno? Zapraszam na podcast o tym jak żyć bez chaosu.

dołącz do zielonej społeczności

Blog

Poczytaj
w dowolnym momencie.

Youtube

Jeśli wolisz słuchać
i oglądać

Instagram

Jeśli chcesz być
na bieżąco.

Facebook

Jeśli chcesz
nie tylko oglądać,
ale i porozmawiać.

0
jestemzielona.pl
jestemzielona.pl

Odbierz 10 przepisów na naturalne kosmetyki, które z łatwością zrobisz w domu

warsztaty mydlarskie, kosmetyczne i świec sojowych

Hej 🙂 Sprawdź teraz skrzynkę pocztową i potwierdź zapis. Pamiętaj o sprawdzeniu spamu, maile lubią tam wpadać.