fbpx

Czym jest ogród społeczny, tak modny ostatnio wśród mieszkańców miast?

Ogród społeczny może przybrać różne kształty i formy.  To miejsca gdzie mieszkańcy wspólnie decydują gdzie taki ogród założyć, wspólnie uprawiają warzywa i owoce oraz sadzą rabatki z kwiatami. Cały teren ogrodu może być wspólny, może być również podzielony na małe części, gdzie ma się „swój kawałek ogrodu”.

Inicjatywa ta jest ostatnio bardzo mocno promowana w mediach, a miasta i organizacje pozarządowe przeznaczają pieniądze na zachęcenie mieszkańców do tworzenia ogrodów społecznych.  Doskonałym przykładem takiej fundacji jest  Green Cross Poland, która prowadzi program “Nasz Ogród Społeczny”.

Jestem przeszczęśliwa, że w moim mieście – Poznaniu jest kilka ogrodów społecznych. Prym wiedzie Kolektyw Kąpielisko, który od wielu lat zachęca mieszkańców do wyjścia z domu i potrzymania łopaty 🙂 oferując jednocześnie różne warsztaty edukacyjne.

Jest również ogród społeczny na nadwarciańskim KontenerArt, którego jestem nieśmiałą współzałożycielką. W poprzednim roku, wspólnie z Fundacją Inspirator rozpoczęliśmy prace nad ogrodem, postawiliśmy skrzynie z ziemią i udostępniliśmy miejsce mieszkańcom. W czasie warsztatów ogrodniczych, mieszkańcy sami zadecydowali jakie rośliny mają tam rosnąć. Były więc pomidory, dynie, poziomki, wszelakie zioła a nawet rabatka przyciągająca motyle.

Ogród społeczny - Warsztaty ogrodnicze

 

W tym roku warsztaty poprowadzę ja 🙂

Znacznie poszerzyłam ogród, przez co powstanie bardzo dużo zielonego i pachnącego miejsca do odpoczynku w czasie letnich upałów (o ile oczywiście przyjdą, bo wiosna ociąga się strasznie). Stoi już ściana ziołowa z miętą, tymiankiem i melisą, postawione są skrzynie częściowo wypełnione ziemią, posadzone niektóre rośliny.

Główna części ogrodu będzie jednak zagospodarowana przez Was, drodzy Poznaniacy 🙂 Teraz popracujecie, poczujecie zapach ziemi i obornika (niektórzy lubią 😛 ), a za kilka tygodni usiądziecie na paletowych ławeczkach wśród pomidorów, oregano, lawendy i będziecie skubać poziomki prosto z krzaka.

Ogród społeczny - Warsztaty ogrodnicze

Zapraszam Was serdecznie na 5 majowych warsztatów poświęconych zakładaniu ogrodu w każdym miejscu – na balkonie i na tarasie.

Pokażę Wam jakie rośliny sadzić obok siebie by najlepiej na siebie oddziaływały i do czego służą skorupki jajek oraz pokrzywa. Będę się też od Was uczyć, przecież nie wiem wszystkiego 🙂 .  Może przychylicie się do mojego pomysłu aby posadzić rośliny użyteczne nie tylko w kuchni ale i kosmetyce. Tu nie ma ograniczeń wiekowych, więc bierzcie dzieciaki, męża i babcię i spotkajmy się:

6 maja godz. 15:00
7 maja godz. 12:00
8 maja godz. 17:00
11 maja godz. 17:00
12 maja godz. 17:00

P.S. Wstęp oczywiście wolny, a wszystkie szczegóły znajdziecie tutaj

Dajcie znać, gdzie w Waszych miastach powstały ogrody społeczne – z wielką chęcią odwiedzę.

Miłego pierwszomajowego dnia,

Agnieszka

Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
We respect your privacy. Your information is safe and will never be shared.
×
×
WordPress Popup

Pin It on Pinterest

Share This