fbpx

Czym jest ogród społeczny, tak modny ostatnio wśród mieszkańców miast?

Ogród społeczny może przybrać różne kształty i formy.  To miejsca gdzie mieszkańcy wspólnie decydują gdzie taki ogród założyć, wspólnie uprawiają warzywa i owoce oraz sadzą rabatki z kwiatami. Cały teren ogrodu może być wspólny, może być również podzielony na małe części, gdzie ma się „swój kawałek ogrodu”.

Inicjatywa ta jest ostatnio bardzo mocno promowana w mediach, a miasta i organizacje pozarządowe przeznaczają pieniądze na zachęcenie mieszkańców do tworzenia ogrodów społecznych.  Doskonałym przykładem takiej fundacji jest  Green Cross Poland, która prowadzi program „Nasz Ogród Społeczny”.

Jestem przeszczęśliwa, że w moim mieście – Poznaniu jest kilka ogrodów społecznych. Prym wiedzie Kolektyw Kąpielisko, który od wielu lat zachęca mieszkańców do wyjścia z domu i potrzymania łopaty 🙂 oferując jednocześnie różne warsztaty edukacyjne.

Jest również ogród społeczny na nadwarciańskim KontenerArt, którego jestem nieśmiałą współzałożycielką. W poprzednim roku, wspólnie z Fundacją Inspirator rozpoczęliśmy prace nad ogrodem, postawiliśmy skrzynie z ziemią i udostępniliśmy miejsce mieszkańcom. W czasie warsztatów ogrodniczych, mieszkańcy sami zadecydowali jakie rośliny mają tam rosnąć. Były więc pomidory, dynie, poziomki, wszelakie zioła a nawet rabatka przyciągająca motyle.

Ogród społeczny - Warsztaty ogrodnicze

 

W tym roku warsztaty poprowadzę ja 🙂

Znacznie poszerzyłam ogród, przez co powstanie bardzo dużo zielonego i pachnącego miejsca do odpoczynku w czasie letnich upałów (o ile oczywiście przyjdą, bo wiosna ociąga się strasznie). Stoi już ściana ziołowa z miętą, tymiankiem i melisą, postawione są skrzynie częściowo wypełnione ziemią, posadzone niektóre rośliny.

Główna części ogrodu będzie jednak zagospodarowana przez Was, drodzy Poznaniacy 🙂 Teraz popracujecie, poczujecie zapach ziemi i obornika (niektórzy lubią 😛 ), a za kilka tygodni usiądziecie na paletowych ławeczkach wśród pomidorów, oregano, lawendy i będziecie skubać poziomki prosto z krzaka.

Ogród społeczny - Warsztaty ogrodnicze

Zapraszam Was serdecznie na 5 majowych warsztatów poświęconych zakładaniu ogrodu w każdym miejscu – na balkonie i na tarasie.

Pokażę Wam jakie rośliny sadzić obok siebie by najlepiej na siebie oddziaływały i do czego służą skorupki jajek oraz pokrzywa. Będę się też od Was uczyć, przecież nie wiem wszystkiego 🙂 .  Może przychylicie się do mojego pomysłu aby posadzić rośliny użyteczne nie tylko w kuchni ale i kosmetyce. Tu nie ma ograniczeń wiekowych, więc bierzcie dzieciaki, męża i babcię i spotkajmy się:

6 maja godz. 15:00
7 maja godz. 12:00
8 maja godz. 17:00
11 maja godz. 17:00
12 maja godz. 17:00

P.S. Wstęp oczywiście wolny, a wszystkie szczegóły znajdziecie tutaj

Dajcie znać, gdzie w Waszych miastach powstały ogrody społeczne – z wielką chęcią odwiedzę.

Miłego pierwszomajowego dnia,

Agnieszka

Newsletter
JESZCZE NIE WYCHODŹ :) Zapisz się na newsletter “Jestem zielona” i jako pierwsza otrzymuj informacje o terminach warsztatów kosmetycznych i mydlarskich, najnowszych odcinkach podcastu Jest Zielono oraz proste przepisy na naturalne kosmetyki.
Dziękuję za zapisanie się na mój newsletter. Został jeszcze jeden krok, potwierdź proszę swój adres e-mail. Szczegóły znajdziesz w przesłanej wiadomości.
Podanie swoich danych jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie ich w celu otrzy­my­wa­nia new­slet­tera oraz informacji handlowych o blogowych produktach, np. warsztatach.
Don't miss out. Subscribe today.
×
×
WordPress Popup
Podanie swoich danych jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie ich w celu otrzy­my­wa­nia new­slet­tera oraz informacji handlowych o blogowych produktach, np. warsztatach.
Don't miss out. Subscribe today.
×
×
WordPress Popup

Pin It on Pinterest

Share This