fbpx

Wiosna to najlepszy czas, żeby zadbać nie tylko o siebie ale też o swoje kwiaty. W czasie zimy wykorzystały prawie wszystkie składniki zawarte w podłożu, a na wiosnę potrzebują większej przestrzeni, żeby prawidłowo się rozwijać. Wiosną uszkodzone korzenie łatwiej się zregenerują i roślina zbytnio nie ucierpi.

Przesadzanie storczyków krok po kroku. Proste i niezwykle wdzięczne zadanie, chociaż panuje przekonanie, że storczyki to rośliny trudne w uprawie i lepiej kupić nowego. Hmmm…a ze starym co? Na śmietnik? Przecież ten przepiękny kwiat może kwitnąć wiele lat przy przestrzeganiu kilku bardzo prostych zasad. Jedną z nich to prawidłowe przesadzenie.

Krok 1 Kiedy?

Storczyki (u mnie to Phalaenopsis) przesadzamy co 2 lata ale obserwujecie Wasze rośliny. Czas na przesadzenie gdy:

  • dużo korzeni wystaje z doniczki
  • podłoże jest już bardzo zbite i nie przepuszcza powietrza. Jeżeli roślina nie ma tlenu, jej wzrost zostaje zahamowany, co może prowadzić do jej uschnięcia
  • widzicie, że coś złego dzieje się z rośliną – żółknie, więdnie lub jej korzenie gniją

Jeżeli natomiast podlewacie kwiaty wodą z kranu (nie polecam – lepiej niech odstoi 1 dzień) to przesadzanie należy powtarzać co roku.

Krok 2 Jak?

Delikatnie wyjmij storczyka z doniczki starając się nie uszkodzić jego korzeni (to te długie zielono-brązowe pędy 🙂 ) i nie dotykając kłączy powietrznych (to te mniejsze, rosnące w górę).

Usuń całe podłoże pomagając sobie pędzelkiem, łyżeczką itp. Podłoże jest już niestety do wyrzucenia, ale wyrzuć je na kompostownik (jeżeli posiadasz) lub do pojemnika na odpady zielone.

Dokładnie obejrzyj korzenie roślinki. Wytnij te, które gniją lub są już martwe. Użyj ostrych nożyczek lub noża, żeby nie poszarpać korzeni.

Krok 3 Jaka ziemia?

Pamiętajcie, że storczyki potrzebują innego podłoża niż pozostałe kwiaty. W swoim naturalnym środowisku rosną wysoko na drzewach a ich korzenie owijają się wokół pni i gałęzi i wbijają w miękkie poszycie. Używajcie specjalnego podłoża do storczyków lub jeżeli macie to korę ogrodową – sprawdza się wyśmienicie. Gotowe podłoże składa się z mieszanki kory i włókna kokosowego. Ja bardzo często mieszam pół na pół gotowe podłoże z przemielonymi gałązkami drzew po wiosennym obcinaniu.

Oczyszczonego storczyka można wsadzić do nowej, najlepiej przeźroczystej doniczki – w sklepach ogrodniczych jest szeroki wybór specjalnych doniczek. Każdego roku przesadzamy roślinę do większej doniczki.

Po posadzeniu do nowej doniczki przysypujemy nowym podłożem, ale tak aby nie przysypać kłączy powietrznych. Ubijcie podłoże lekko i odstawcie storczyka na 1 dzień. Niech w spokoju dojdzie do siebie.

Krok 4 Co dalej?

Storczyka podlewamy inaczej niż pozostałe kwiaty. Zanurzamy go w misce z miękką wodą na około 2 godziny a następnie otrząsamy z nadmiaru wody. W ten sposób ma zachowane swoje naturalne warunki życia.

Gotowe.

Tak profesjonalnie przesadzonego storczyka możecie zasilić specjalną odżywką i postawić w jego ulubionym miejscu czyli półcieniu ale w cieple. Będzie cieszył Wasze oczy przez miesiące całe.

storczyk - Przesadzanie storczyków krok po kroku

I teraz kontrowersja: Wiele źródeł podaje, iż nie wolno przesadzać storczyków kwitnących. Przed przesadzaniem należy obciąć kwiaty bo jeżeli tego nie zrobimy cała energia będzie przeznaczona na podtrzymanie kwitnienia, a nie na regenerację uszkodzonych korzeni. I na logikę zgadzam się. Tylko tyle, że u mnie się to nie sprawdza w ogóle, a testy prowadzę co roku. Przesadzam storczyki kwitnące i im się nic nie dzieje. Co więcej, kwitną dalej jak szalone wypuszczając nowe pąki. Decyzja należy do Was 🙂

Gotowe? Mam nadzieję, że strach trochę opadł. Życzę Wam okropnie brzydkich kwiatów (podobno tak się właśnie mówi). A na koniec, dla motywacji polecam Wam galerię storczyków na Pinterest. Oszalejecie. Ja zwariowałam.

Pozdrawiam,

Agnieszka

Newsletter
JESZCZE NIE WYCHODŹ :) Zapisz się na newsletter “Jestem zielona” i jako pierwsza otrzymuj informacje o terminach warsztatów kosmetycznych i mydlarskich, najnowszych odcinkach podcastu Jest Zielono oraz proste przepisy na naturalne kosmetyki.
Dziękuję za zapisanie się na mój newsletter. Został jeszcze jeden krok, potwierdź proszę swój adres e-mail. Szczegóły znajdziesz w przesłanej wiadomości.
Podanie swoich danych jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie ich w celu otrzy­my­wa­nia new­slet­tera oraz informacji handlowych o blogowych produktach, np. warsztatach.
Don't miss out. Subscribe today.
×
×
WordPress Popup
Podanie swoich danych jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie ich w celu otrzy­my­wa­nia new­slet­tera oraz informacji handlowych o blogowych produktach, np. warsztatach.
Don't miss out. Subscribe today.
×
×
WordPress Popup

Pin It on Pinterest

Share This